• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 17:05

Şehirlerde Yapılaşmada Yeni Düzen

Şehirlerde Yapılaşmada Yeni Düzen

Yönetmelik Değişikliği Yürürlüğe Girdi

 

Bunun dışında özel mülkiyet alanlarına yeşil alanların korunmasını gözetim çerçevesinde plan kararı dışında betonlaşma izini verilmeyecek. İç bahçeler, avlular, açık havuzlar, otoparklar ve zemin terasları ise taban alanı ve emsal hesabına dâhil olmayacak. Peki Şehirlerde Yapılaşmada Yeni Düzen nasıl olacak? Detaylar haberimizde.

 

Şehirlerde Yapılaşmada Yeni Düzen

 

Ayrıca, ruhsat yenileme başvurusu beş yıllık ruhsat süresi içinde yapılan yapılarda, idarelerin onay tarihi beş yıllık onay tarihini geçmiş olsa bile, yenilenen ruhsatın ilk ruhsat alındığı tarihteki mevzuat ve plan hükümleri çerçevesinde belirlenecek ve verilecek. Beş yıllık zaman içinde ruhsat ve eklerine uygun olarak çalışması ve inşaatı gerçekleşen, fakat bu süre içinde yapı kullanım izini düzenlenemeyen ruhsatı hüküm dâhilinde olmayan yapılara, denetim ve gözetim raporu hazırlanmak şartıyla tekrar ruhsat düzenlenmeksizin yapı kullanım izin belgesi verilebilinecek.

 

Bu haliyle geçen yönetmelik, şehirlerde yapılaşmaya yeni bir düzen getirmekte, ölçüsüz ve kontrolsüz yapılaşmanın önüne geçilmektedir. Betonlaşmanın da önüne geçecek olan yönetmelik ile yeşil alanların korunması gerçekleşmekte, kullanım alanları olan iç bahçeler, avlular ve otoparklar gibi alanlar emsal gösterilmeyecek.

 

Şehirlerde Yapılaşmada Yeni Düzen başlıklı haberimizin sonuna geldik. Bu ve benzeri tarzlarda haberlerimizin yayınlanmasını istiyorsanız yorum bölümününden bizlere istekte bulunabilirsiniz. Diğer haberlerimiz ve site içeriğimiz için www.turkiyeduysun.com adresini ziyaret edebilir, diğer kategorilerimizde bulunan haber içeriklerimize de göz gezdirebilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.