• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

13 Mart 2019 10:14

Şerefiye değeri nedir? Şerefiye değerini ne belirler?

Şerefiye değeri nedir? Şerefiye değerini ne belirler?

Şerefiye değeri nedir? Şerefiye değerini ne belirler? Vergilendirme yapılırken şerefiye değeri, belediyeler tarafından mal sahiplerinden alınan değer miktarına denilmektedir. Ulaşım bakımında yakınlığı, okul ve hastane yakınlığı şehir merkezine uzaklığı gibi bir çok etken şerefiye değerini değiştirmektedir. Bu şekilde gayrimenkullerin eşit bir fiyat değerlemesi sağlanmaktadır. Belediyeler bir dairenin şerefiye değerini belirledikten sonran ev sahipleri belediyeye şerefiye vergisi vermek zorundadır.

 

Şerefiye vergisi dairenin bulunduğu konum itibariyle belediyeler tarafından aldığı hizmetlere göre ve binanın durumuna göre belirlenir. Şerefiye değeri belirleyen bazı faktörler; binanın şehir içinde bulunduğu konum, yapının yaşı ve büyüklüğü, bina etrafında yapılan ve o zamana kadar yapılmış olan yol ve asfalt çalışmaları, yakınlarda bulunan hizmet binaları, okullar ve dükkanlar.

 

Bunların dışında düzgün hesaplanmış bir şerefiye vergisi her türlü detay miktarı değiştirebilir. Yol yapımında kullanılan asfaltın kalitesinden tutun, altyapılarda kullanılan boruların büyüklüğüne kadar. Ailelerin yaşantısında onların hayat kalitesini en çok yükselten faktörler şerefiye değeri de en çok yükselten faktörlerdir. Yakınlarda çocukların gidebileceği bir okul, sağlık problemlerinde ulaşabileceğiniz bir hastane ya da aracınızı rahatça park etmenizi sağlayacak hizmet alanları varsa dairenizin değeri de artmış olur.

 

Şerefiye değerini ne belirler?

 

Şerefiye değeri için belediyeler görevlileri göndererek binanın yaşı, çevre ve konum olarak bulunduğu özelliklere göre baştan belirlenmiş, ön değerlemeleri yapmaktadır. Belediyelerin yaptığı çalışmalar sonucu şerefiye vergisi belirlenir ve belediyelerin belirli bir gelir kısmını da bu toplanan vergi sağlamış olur.

 

Tabi çoğu ev sahibi daha az vergi vermek adına evinin konumunu daha yapısını daha kötü bir şekilde lanse etmek niyetinde bulunsa bile, belediyeler bu konuda çok daha hassas olmayı tercih etmektedir. Ve şerefiye değeri için daha katı şartlar koymaktadır. Şerefiye vergisi ödenmemesi durumunda belediyeler bulunduğunuz vergi dairesine direk borç olarak belirtmektedir. Ve günlük faiz işlemektedir. Bu durum başta kötü gözükse bile her belediye kendi kaynağını oluşturmak için vergilendirme yapmak zorundadır. Tabi bu vergilendirmeler taşrada oturan bir insan ile şehir merkezinde oturan bir insan ile aynı olmamalıdır. İşte bu noktada şerefiye değeri ortaya çıkarak adaletli bir fiyatlandırma yapılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.