• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Nisan 2019 13:27

Sosyal medya ilişkileri az bilinen faydaları hakkında

Sosyal medya ilişkileri az bilinen faydaları hakkında

Halkla ilişkiler disiplini içerisinde sosyal medya ilişkileri üzerinde en fazla durulması gereken konular içerisinde yer almaktadır. Bunun çok anlaşılır nedenleri var. İlk ve en önemli neden uzun yıllar halkla ilişkiler denilince aslında kast edilmek istenenin marka ya da firma ile ilgili haberlerin basında yer almasıdır. Bu durum günümüzde etkisini eskiye oranla azaltmakla beraber hala devam etmektedir. Sosyal medya ilişkileri belki de somut olarak ölçümü vardır. Veya çalışma göstergesi en kolay saha olarak görüldüğü için güçlü konumunu devam ettiriyor. Bir de tabii işin sosyal ve duygusal alanları var.

 

Madem bu kadar üzerine titrenen bir konu öyleyse medya ilişkileri ile neler elde edebileceğimizi irdeleyelim. Bu konunun başında da kendi konumumuzu net olarak ortaya koyalım. Bunu yaparken de iletişim stratejinizin içerisinde medya ilişkilerinin yeri net olarak belirli olmalıdır.

 

Eğer iki ayda bir görünüp kaybolmayacak bir medya planına sahipseniz iyi yönetilen sosyal medya ilişkileri ile çok önemli hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi burada daha çok az bilinen çok önemli faydalardan bahsetmek istiyoruz.

 

Sosyal medya ilişkileri içerisinde iç iletişim

 

İç iletişim açısından sosyal medya ilişkileri çok büyük önem arzeder. Çünkü bir marka, hizmet ya da kurumun mesajlarını taşıyan en önemli kaynak o kurumun, markanın çalışanlarıdır. Basında yer alan haberleriniz ile çalışanlarınıza motivasyon desteğini verebilir, çalıştıkları kurumun gücü, sağladığı yararları, topluma katkısını ön plana çıkararak kurum sadakatini yukarıya taşıyabilirsiniz. Bu yönde basında yer alan haberler ile satış ekibinin elini güçlendirme şansınızı artırır, üretim departmanındaki çalışanlarınızın iş motivasyonunu yükseltirsiniz. Çalışanlar kurumlarına verdikleri iş gücü karşılığında yalnızca maaş ve sosyal güvence değil, itibar ve toplumsal faydaya katkı gibi moral değerlerde kazanırlar.

 

İnsan kaynakları açısından bakıldığında nitelikli çalışan bulma şansınız iletişimini düzenli yapmayan şirketlere göre çok daha fazla olur. Sektörde iyi bilinen, başarıları ile adından söz ettiren, çalışanlarına verdiği sosyal ve kişisel gelişim katkısını ön plana çıkaran şirketler her zaman daha nitelikli elemanların başvurduğu şirketler arasında yer almaktadır. Her şeyden önce açık bir pozisyonunuz için daha fazla seçme şansınız olur. Tercih edilen bir şirkette çalışmak çalışanlar içinde bir itibar ve motivasyon unsuru sağlar.

 

Sosyal iletişimin katkısı

 

Yatırımcı ilişkilerinde en önemli konu doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmaktır. Gelişen teknoloji bu konuda özellikle borsaya açık şirketlere çok büyük avantajlar sunsa da şirketler bundan yeterli ölçüde yararlanamıyor ya da yararlanmak istemiyor. Bu eksik göz önüne alındığında bireysel yatırımcılar açısından sosyal medya ilişkileri önemli bir bilgi alma kaynağı haline geliyor. Yatırımcı ile ilişkilerde şirketler ile ilgili ekonomi sayfalarında yer alan haberler ne yazık ki yeterli olmaktan çok uzak. Bir şirketin vizyonu, kim tarafından nasıl yönetildiği, yöneten kişinin vizyonu, başarıları, bakış açısı, şirketi yöneten ve karar alma süreçlerinde yer alan yöneticilerin kimler olduğu, sosyal sorumluluk alanlarının ne olduğu ve bu alanda yapılan çalışmalar gibi bir sürü konu aslında yatırımcılara verilen önemli mesajları içerir.

 

Tedarikçilerimiz ve sosyal paydaşlarımızı unutmamız gerekiyor. Tedarikçiler nezdinde sizinle çalışmak isteyen şirketlerin sayısındaki artış hem farklı ve nitelikli alım yapmanıza hem de pazarlık gücünüzün artmasına olanak sağlayacaktır. Tedarikçileriniz ile iletişiminizin güçlü ve iyi olması bir haber konusu olabilceği gibi sektördeki yerinizi sağlamlaştıracaktır. Rekabetin yoğun yaşandığı günümüzde bu ilişkileriniz ile elde edeceğiniz güç size birçok alanda olumlu katkılar sağlayacaktır. Sosyal medya pazarlaması içerisinde paydaşlar arasında yer alan fikir liderleri, tavsiye edici kişiler için de sosyal medya ilişkileri bir firma açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle basın mensupları ile ilişkilerin açık, düzenli ve şeffaf olması sadece basında olumlu algılanma olarak geri dönmez, aynı zamanda önemli tavsiye edici gruplar ve zaman zaman fikir liderleri arasında yer alan gazetecilerin çok önemli katkıları olabilmektedir.

 

Sosyal medya iletişimi içerisinde kriz

 

Kurumların sıkıntılı ve zor günlerde beklediği destek için yatırımlarını önceden yapmaları gerekmektedir. İletişime açık bir kurum önceden gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde zor ve sıkıntılı günlerini çok daha kolay aşabilir. Bu konu özellikle kriz anlarında şirketlerin çok ihtiyaç duyduğu güven ve anlayışın sağlanabilmesi için önceden yapılan yatırımlar içerisinde yer alır.

 

Bütün bu paylaştıklarımız bize sosyal medya ilişkilerinin sadece çok önemli olduğunu ve önemli bulunduğunu göstermiyor bize. Aynı zamanda medya ilişkilerinin bir çaba ve ekip çalışması olduğunun da göstergesi. Medya çalışmalarına konu ve gündem yaratabilmek için planlamanın yapılması ve hedeflerin net bir şekilde ortaya konması gerekiyor. Basında bir süre çalışmış ya da basın mensupları ile arası iyi olan bir kişinin yapabileceği ve yürütebileceği bir iş değil medya ilişkileri. Bir bütünün parçası ve önemli bir tamamlayıcısı olarak bir takım çalışmasının önemli bir unsuru.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.