• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Nisan 2019 13:50

Sosyal Medya Pazarlaması nedir? neler yapılabilir?

Sosyal Medya Pazarlaması nedir? neler yapılabilir?

Sosyal medya pazarlaması çalışmalarına başlamayı düşünen markanın / firmanın sosyal medya ile ilgili neleri bilmesi gereklidir?

 

Sosyal Medya Pazarlaması ; Sosyal medya iletişiminin, geleneksel diğer yöntemlerdeki gibi tek yönlü olmadığını çok iyi anlıyor olmak gerekir. Yıllardır tek yönlü iletişimler gerçekleştiren, yalnızca konuşup tüketicilerin dinlemesini ve etkilenmesini bekleyen markalar açısından bu durumu anlamak önemlidir.

 

Tüketiciyi etkileyerek satın alma kararını değiştirme amacındaki konvansiyonel reklam ve pazarlama faaliyetlerinin aksine sosyal medya pazarlamasının merkezinde samimiyet yer alır.

 

Firmaların, tüketicilerini anladıklarını ve onların ihtiyaçlarına çözümler üreten ürünler tasarladıklarını bu samimi diyalog içerisinde anlatma çabasıdır aslında Sosyal Medya Pazarlaması iletişimi.

 

Sosyal Medya Pazarlaması süreci ve bu süreçlerde dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

 

Firmaların öncelikle tüketicileri dinlemeye başlamaları gerekir. Yıllar boyu bir reklam panosu olup kendisini sergilemiş bir markanın birden bire o panodan çıkıp yolun karşısındaki kafeye oturması ve insanlarla karşılıklı iletişime geçmesi pek de kolay bir süreç değil. Her şeyden önce tüketicilerin nerelerde ne şekilde konuştuklarını ve nelerden bahsettiklerini incelemek gerekir.

 

Yıllardır pazarlama faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan focus gruplar ve piyasa araştırmalarının aksine, Sosyal Medya Pazarlaması mecralarında tüketiciler fikirlerini doğal bir şekilde ve erişimde oldukları herkesle paylaşma fırsatına sahiptirler. Bu durum firmalar açısından korkutucu gibi görünse de markalarını ve ürünlerini tüketici gözünden tanıyabilmek ve yeri geldiğinde yine tüketicilerden fikirler alabilmek için bulunmaz bir fırsattır aslında bu.

 

Sosyal medya pazarlaması için dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da doğru tanıtım ve satış kanallarının kurgulanabilmesidir. Eğer bir firmanın ürünlerini sosyal medya mecraları üzerinde tanıttıktan sonra bu iletişimin satışa dönüşümünü sağlayacak ve bunu ölçümleyebilecek kanalları yoksa bunların da yaratılması şarttır.

 

Medya pazarlamasında kullanılacak araçlar ve mecralar nelerdir? Bunların seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

 

Doğru mecraların neler olduğunu hedef kitle ve bu kitlenin online alışkanlıkları belirler. Hedef kitleyi dinlemek ve sonuçları iyi analiz etmek mecra seçiminin en belirleyici yöntemidir diyebiliriz.

 

Ayrıca her markanın kendisi ve ürünleriyle ilgili anlatabilecekleri de değişkenlik gösterecektir. Bu değişkenlik de ilgili mecralarda hangi araçların ve yöntemlerin kullanılacağını belirler.

 

Bu iki durumu özetleyen bir örnek vermek gerekirse; Türkiye’de ayda 13 milyondan fazla tekil kullanıcınınziyaret ettiği Facebook, kitlesel bir marka için uygun bir mecra olarak varsayılabilir. Fakat Facebook, aplikasyonlar, fan sayfaları, gruplar, özel mesaj, vs. gibi pek çok farklı iletişim yöntemi sunmaktadır. Bu yöntemlerden hangilerinin ne şekilde kullanılacağı markadan markaya değişiklik gösterecektir.

 

Diğer yandan daha niş bir hedef kitleye sahip başka bir marka kendi kitlesini Facebook’un ilgili gruplarında arayabileceği gibi belirli bir konuya odaklanmış sosyal ağlara yönelebilir veya özel bir çözümle kendi mecrasını yaratmaya çalışabilir.

 

Sosyal medya çalışmalarının geri dönüşü nasıl ölçümlenir?

 

Sonuçların kalitatif açıdan analizi, düzenli aramalar ve raporlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu konuda arama motorları ve bazı sosyal medya takip programları işleri oldukça kolaylaştırıyor. Semantik aramalarla bu işlemi otomatize edecek çalışmalar da var ama henüz yaygın bir kullanım söz konusu değil. Kaldı ki görünürlük, tüketici geri dönüşleri ve bunların kalitesinin ölçümlenmesi otomatize edilebilse bile tüketicilere verilecek yanıtlar ve diyaloğun devamı için insan faktörü ve samimiyetin sürekli devrede olması gerekiyor.

 

Bunun yanı sıra aktivasyonun doğrudan ölçümlenebileceği Sosyal Medya Pazarlaması kampanyaları hazırlamak da mümkün. Markanın sosyal medya mecralarında sunduğu link’lerin ve içeriklerin kaç kez görüntülendiği, bu linklere kaç kez tıklandığı gibi veriler elde edilebiliyor. Bu sayede görünürlük de yaratılan trafik de takip edilmiş oluyor.

 

Eğer doğrudan satışa yönlendirici bir kurgu söz konusuysa firmanın online satış imkanının bulunması çok daha kesin ölçümler yapılmasını sağlıyor elbette. Bildiğiniz gibi Amerikan Dell firması bu şekilde kurguladığı Twitter Outlet hesabı ve e-ticaret altyapısını birbirine entegre ederek 2008 yılı içerisinde bu kanal üzerinden 3 milyon dolar ciro elde ettiğini açıklamıştı.

 

Sosyal medya pazarlama çalışması yapacak ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

 

Tecrübe ve ekip en önemli iki unsur kesinlikle. Sosyal medya iletişim hizmeti alınacak ajans bu alanda hangi markalarla çalışıp ne tarz iletişim çözümleri geliştirmiş bunları incelemek gerekir.

 

Ajansın bu işe dedike olarak çalışan, iletişim ve/veya pazarlama deneyimine sahip bireylerden oluşan bir ekibi olması da önemli. Çünkü bu iletişim çözümlerini kurgulayacak ve yönetecek insanların yalnızca Sosyal Medya Pazarlaması mecralarına hakim ve bu mecralarda aktif bireyler olmaları markalar açısından yeterli olmayacaktır.

 

Ayrıca sosyal medya iletişiminin nasıl doğru bir pazarlama unsuru olarak konumlanacağına karar verebilmek için güçlü bir pazarlama bilgisi ve strateji altyapısı da gereklidir. Bu yüzden markalar açısından sosyal medya iletişim ajansı seçiminde ajansın strateji ekibi de önemli bir tercih kriteri olmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.