• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Şubat 2019 14:01

Stüdyo Daire Yasağı Turizme Zarar Verir Mi

Stüdyo Daire Yasağı Turizme Zarar Verir Mi

8 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile gündeme gelen stüdyo daire yapısı ile ilgi değişiklere tepkiler gelmeye başladı. Yapılan değişiklikte yirmi yedi metrekare alandan düşük daire yapımlarına izin verilmiyor.

 

Stüdyo Daireler Yabancılar Açısından Arz ve Talep İçeriyor

 

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve aynı zamanda Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı olan Deniz Karataş, yirmi yedi metrekare alandan küçük dairelere getirilen yasağın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Başkan Karataş, Antalya ve benzeri turizm merkezlerinde yirmi yedi metrekareden küçük daire ihtiyaçlarının bir gereklilik olduğunu söyledi. Bunun bir arz talep dengesi olduğunu sözlerine ekledi. Peki Stüdyo Daire Yasağı nasıl değerlendirilmelidir?

 

Stüdyo Daire Yasağı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inşaat çalışmalarında uyulması gerekecek standartları Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile gündeme gelen stüdyo daire yapısı değişiklikleri için açıklama yapan Deniz Karataş, ayrıca; Burada çıkan sonuca baktığımızda ülkemizde yirmi yedi metrekare alandan küçük daire yapımı gerçekleşmeyecek. Oysa arz ve taleplere göre şekillenecek bir durum bu. Ülkemizin diğer bölgelerini bir kenara bırakınca, Antalya bir turizm başkentidir ve ülkemizin dünyaya açılan penceresidir. Bu tip konutların sezonda ve sezon dışında alıcıları genelde yabancılardır, dedi.

 

Bir pazar oluşmasına olanak veren bu tip arz ve talebin Antalya ve diğer turizm bölgelerinde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti Başkan Karataş. Mütekabiliyetin kaldırılması ile dünya pazarına açıldı Antalya. Bir sitenin komple yabancıya satışı ile o sitenin otel mantığı çerçevesinde misafirlerini ağırlamasının öneminde dikkat çekti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.