• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:20

Stüdyo Daireye Yasak Geldi

Stüdyo Daireye Yasak Geldi

8 Eylül tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’deki yönetmeliğe göre, bazı çevrelerce aile yapısına örnek teşkil edecek yaşam alanı olmadığı için eleştirilere hedef olan stüdyo daireler dönemi kapanacak. 8 Eylül Pazar günü yayımlanan Resmi Gazete’deki yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşası yapılacak alanlarda uyulması gereken standartları planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği yeniden belirlemesi sonucu yayımlandı. Yönetmeliğe bağlı olarak 1+0 daire tipleri dönemi kapanmış oldu.Peki Stüdyo Daireye Yasak Geldi mi?

 

Stüdyo Daireye Yasak Geldi mi? Oturma Odası ile Yatak Odası Ayrılacak

 

Düzenlemedeki yeni şekle göre, oturma olanağı veren en küçük daire yani stüdyo daireler yeni şekli ile oturma odası on iki metrekare, yatak odası sekiz metrekare, mutfak 3,3 metrekare, banyo 3 metrekare, tuvalet 1,2 metrekare olacak. Daire toplamı ise yirmi yedi metrekareden az olamayacak. Yenilenen düzenlemeye göre yatak odası oturma odasının nişi yani girintisi olsa bile en az sekiz metrekare olarak yapılacak. Bu şu anlama geliyor, arada kapı bile olsa ayrı bir oda tahsisinin gerçekleşmesi demek oluyor.

 

Diğer yandan yenilenen yönetmeliğe göre, üç ve daha az sayıda odası bulunan konutlarda yıkanma yeri ve tuvalet aynı alanda düzenlemeye tabi olabilecek. Yatak odası, mutfak ve oturma odası gibi diğer alanlar da ayrı olacak. Yenilenen yönetmelikten önce de aynı uygulama geçerli oluyordu. Fakat oturma ve yatak odası büyüklükleri belirlenmiş olmadığı için müteahhitler tarafından girinti metodu ile yönetmelik deliniyordu. Şimdi oda büyüklükleri belirlendiği için, oturma odasına ilave sekiz metrekare yatak odası zorunluluğu oluşmakta.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.