• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 16:17

Su Yalıtımı Nedir?

Su Yalıtımı Nedir?

Yapıların, sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeleri için öncelikle doğru tasarım ile inşa edilmesi ve zarar verici dış etkilerden korunması gerekmektedir. Yapıların bozulmasına en büyük etkenlerden biri kuşkusuz sudur. Peki Su Yalıtımı Nedir? Nasıl olmalıdır?Yağmur, kar bikrimi, toprağın nemi, kullanım gösteren banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminler gibi nedenlerden dolayı yapılar suya maruz kalmaktadır.

 

Su Yalıtımı Nedir?

 

Su bir şekilde yapılardaki konforu tehdit edere özellik içindedir, bu engellenemez, fakat yapılara suyun girmesi engellenebilmektedir. Bunun sağlanması su yalıtımı ile mümkün olmaktadır.

 

Su Yalıtımı Nasıl Yapılmaktadır?

 

Su yalıtımı binanın taşıyıcı sisteminde bulunan demirlerin paslanmasını engeller, dolayısıyla depreme karşı güvenirlik sağlar.

 

Yapıların bakım giderlerinin azalmasına yardımcı olur.

 

Su kalitesini koruduğu gibi su depolarında ve su havuzlarında kaçağı önler.

 

Çatılardan ya da tavanlardan damlamayı veya akıntıyı kestiği gibi, bodrumları suyun basmasını önleyerek konforlu yaşam sağlar.

 

Doğru bir su yalıtımı için binanın temelinden başlayarak çatısına kadar bütün yapı elemanlarını kapsaması gerekmektedir. Toprak ile temas eden noktalarda, duvarlar ve zemine oturan döşemeler, su deposu, teras, dış duvarlar, balkonlar, eğimli teras veya çatılar gibi alanlara su yalıtımı uygulanır.

 

Su geçirimsiz kimyasal maddelerin, suyun ulaşabileceği nokta ve bölümlere uygulanması ile su yalıtım çalışması gerçekleşir. Çalışmalarda genellikle kimyasal özelliği olan membranlar, sentetik örtüler, polimer bitümlü ürünler ve kapiler esaslı su yalıtım ürünleri kullanılır.  Yapının özelliğine göre ya da problemine göre malzemeler kullanım tercihinde olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.