• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 16:15

Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Duvar ve zemin gibi alanlarda kullanımı uygun olan malzemeler arasında yer alan yapı kimyasal malzemeleri, kullanım sırasında oluşabilecek sorunların önceden giderilmesine maksimum fayda sağlamak amacıyla farklı özellikle taşıyan çeşitler olarak üretilmektedir. Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler nasıl olmalıdır? Bu çeşitler arasında su yalıtımı amacıyla kullanılan yapı kimyasalları da bulunmaktadır.

 

Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

 

Su yalıtım amacını taşıyan yapı kimyasalları kendi içinde çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bunlar; zemin kaplamaları, izolasyon ürünleri ve poliüretan reçineler bu grubun içinde olanlar arasında başlıca olanlarıdır. Kullanım amacındaki farklılık nedeniyle farklı zeminlerde çalışma esasları vardır.

 

Su Yalıtım Kimyasallarının Kullanıldıkları Alanlar

 

Su yalıtım kimyasalları kullanımlarına göre şu şekilde olmaktadır; kauçuk madde esaslı su yalıtımı kimyasal ürünleri, balkon, pencere ve teras gibi bölümler için kullanılan izolasyon ürünleri, dış cephe kaplama görevini yerine getiren mantolama, bina dış cephelerinde kullanılan boya veya hazır sıva benzeri ürünler, yapılarda daha sonradan oluşma durumu gösteren çatlak veya dökülen kısımların onarımına yardımcı olan harç karışımları gibi.

 

Bunların yanı sıra zemin çalışmalarında zemin kaplamasının iyileştirilmesinde kullanılan yapı kimyasalları da bulunmakta, bu kimyasallar aynı zamanda zeminin sertleşmesi için toz ve sıvı maddeler olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan yapılarda büyük zarara neden olan nem ve rutubete karşı koruma amacıyla yalıtım sağlayan kimyasallar bulunmaktadır.

 

Bütün bu çalışmalara konu olan su yalıtım kimyasalları, katkılı ve kimyasal kullanımlar olarak duvar ve zemin üzerinde koruma amacıyla kullanılmakta, sorunların giderilmesinde ve çözüme kavuşturulmasında önemli rol üstlenmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.