• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 15:13

Süresi Geçen Emlak Vergisi Nasıl Ödenir

Süresi Geçen Emlak Vergisi Nasıl Ödenir

Bina, arsa ve arazi taşınmazlarının vergisi ilgili belediye kuruluşlarına her yıl olmak kaydıyla Mayıs ve Kasım aylarında ödenmektedir. Emlak vergisi ilgili yasa gereğince belediye kuruluşlarına kaynak aktarımı nedeniyle toplama yetkisi verilmiş bir emlak çeşididir. Peki Süresi Geçen Emlak Vergisi nasıl ödenir?

 

Süresi Geçen Emlak Vergisi

 

Emlak vergisi Mayıs ayında tamamı olmak kaydıyla ödeme yapılabilen bir vergi olarak bilinmektedir. İkinci taksiti Kasım ayının son iş günü mesai saati bitimine kadar ödenmesi gerektiren bir vergidir. Emlak vergisi ödenmediği durumlarda vergi günlük faiz uygulaması ile mükelleflerine ek bir maliyet getirmektedir.

 

Emlak Vergisi Gecikme Zam Oranı Nedir?

 

Emlak vergisi ister ilk taksiti olsun ister ikinci taksiti olsun günün ödenmediği müddetçe, Vergi Usul Kanunun 376. maddesi kapsamında emlak vergilerini ödemek için bağlı bulundukları belediye kuruluşuna dilekçe ile başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 

Emlak vergisi ödeme zamanını aşan ve gecikmeye maruz kalan her mükellef, Vergi Usul Kanunun 6183 sayılı hükmüne göre tespit edilen ceza oranında faizle birlikte ana vergi miktarını ödemekle yükümlüdür. Bu amaçla 2001 yılında uygulanan hüküm aylık gecikme oranını yüzde on olarak belirlemiştir.

 

Taşınmazlar üzerinden alınan emlak vergisi ödememe durumunda faiz dışında bir uygulama bulunmamakta, ancak taşınmazın satışı noktasında yine karşınıza çıkmaktadır. Bu nedenle gününde ve zamanında ödenen emlak vergileri sayesinde gecikme zammı durumundan etkilenmemiş olursunuz. Emlak vergisi ödeme işlemini bağlı bulunduğunuz belediye kuruluşuna yapılması gerekmektedir.

 

Günümüzde bazı belediye kuruluşları internet ortamı üzerinden de vergi ödemesi kabul etmekte, sağlıklı bir işleyiş olmasının yanı sıra zamandan tasarruf sağlayacak bir uygulama olarak avantaj sunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.