• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Mart 2019 17:03

Takbis Sistemi Nedir?

Takbis Sistemi Nedir?

TAKBİS Sistemi Nedir

Takbis Sistemi’nin açılımı Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemidir. Tapu ve Kadastro genel müdürlüğünün tapu ve kadastro işlemleri ile ilgili bilgileri Tapu Sicil ve Kadastro müdürlüklerinde şeflerinde dâhil olmak üzere yürütülen işlemlerin bilgisayarlar ortamında yürütülmesini sağlamaktadır. Takbis Sistemi memurların hata yapma olanağını en düşük seviyeye getirilmektedir. Bu ortamlarda yapılan işlemlerin müdürler tarafından izlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok işlemlerin hatasız yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle vatandaşların ve çalışanların işlerini kolaylıkla yapılmayı hedefleyen bütünleşmiş bir bilgi sistemidir Takbis Sistemi.

 

TAKBİS Tapu ve Kadastro bilgilerini dijital ortama aktarılmasını sağlamakta ve böylece gerek özel gerekse kamu kuruluşlarında taşınmaz malların takip ve kontrolünü sağlamaktadır. Aynı zamanda Takbis Sistemi ülke genelinde genel bilgilerin aktarılmasını sağlamakta ve her türlü sorgulamanın yapılmasını amaçlayan e devlet projeleri kapsamında yer almaktadır. TAKBİS projesinin en belirgin amaçlarından biri ise TKGM hizmetlerinin daha süratli, sağlıklı ve güvenilir biçimde planlanması, yönetilmesi ve faaliyete geçirilmesidir.

 

Bu durum sayesinde kanun dışı birçok durumun önüne geçilmiştir. Başta belge sahteciliği ve vergi kayıplarını engellemektedir. Bunun dışında birçok oluşan aksi durumların önüne geçilmiştir.

 

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi yani TAKBİS, e-devlet altyapısına yeni katılmıştır. Kolaylıkla e-devlet üzerinden yapabilirsiniz işlemlerinizi. Bu bilgilerin internet ağına aktarılması sonucunda anında nerede olursanız olun kontrol ve sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde aktarılan bilgiler kusursuz olacağı gibi, oldukça hızlı bir şekilde kişilere ulaştırılmış olur. Ayrıca bilgileri kayıt altına alan memurun da bu sistem ile hata yapma payı en aza indirilmektedir. Mali denetim ve yolsuzluk ile devamlı mücadele halinde olan devletin de denetimi, sistem ile daha kolay hale getirilmiş olacaktır.

 

TAKBİS sisteminden yararlanmak için insanlar e-devlet kullanıcı bilgilerini kullanabilir ve bu şekilde sisteme ulaşım gerçekleştirebilirler. Bilgiler elektronik ortama aktarıldığı için belge ya da verilerin eskimesi söz konusu değildir. Sistemin getirmiş olduğu en büyük avantajlardan birisi de budur. Böylece eksik bilgi ya da belge sorunları da ortaya çıkmamış olur, herhangi bir mağduriyet de yaşanmaz.

 

Vatandaşların belge sahtecilikleri ile karşılaşması da söz konusu değildir. Hakları olması gerektiği şekilde korunur. TAKBİS ile doğru ve güncel bilgilere ulaşmak mümkündür.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.