• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 14:21

Tapu Alma Sistemi

Tapu Alma Sistemi

Tapu Alma Sistemi Hakkında Bilgilendirme

 

Tapu alma sistemi, iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Yeni yapılan ve daha önce sahibi bulunmayan bir mülk aldığınızda farklı; başkasına ait bir mülkü üzerinize alacağınızda farklı yollar izlemeniz gerekebilir. Peki Tapu Alma Sistemi nasıl?

 

Tapu Alma Sistemi, Tapu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Tapu Müdürlükleri, tapu düzenlemelerini yapan kurumlar olarak işlem görürler. Tapu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunurken bazı özel ve genel belgelere ihtiyacınız olacaktır. Eğer tapu işleminde alıcı konumundaysanız kimliğinizin aslı ve fotokopisiyle başvuru yapmanız gerekir. Alıcı konumundaki kişinin ek olarak fotoğrafını kullanması gerekecektir ve 2 adet fotoğraf yeterli olacaktır.

 

Tapu işlemlerinde satıcı konumunda olanlar, kimliğin aslı ve fotokopisi, 1 adet fotoğraf, tapu fotokopisi, beyan değer belgesi (bağlı bulunulan belediyeden alınmalıdır) ve deprem sigortası fotokopisi ile başvuru yapmalıdırlar.

 

Tapu Müdürlüğü, yapılan başvuruyu inceleyip onayladıktan sonra tapu işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem tamamen bittiği zaman artık tapunun sahibi siz olursunuz. Alıcı konumunda olduğunuz işlemlerde mülkü elinizden ileriki dönemde çıkarmak isterseniz bu defa satıcı konumuna geçersiniz ve aynı işlemleri tekrarlarsınız. Eğer vekâlet yoluyla tapu işlemlerini yapacaksanız mutlaka ilgili noterden resmi vekâlet vermelisiniz.

 

Tapu Alma Sistemi hakkındaki bilgilendirme yazımızı sonlandırıyoruz. Bizlere her zaman bilgi almak istediğiniz konu başlıkları hakkında istekte bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yorum bölümümüze gerekli açıklamayı yapmanızdır. İyi okumalar dileriz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.