• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Mart 2019 10:41

Tapu Beyannamesi; Tapu Pişmanlık Beyannamesi

Tapu Beyannamesi; Tapu Pişmanlık Beyannamesi

Tapu Beyannamesi Nereye Verilir?

 

Bir taşınmazın yani gayrimenkulün sahibi olarak belirtilmesi için gerekli tapu bilgilerinin eksiksiz bir şekilde tapu beyannamesi aynı yıl içerisinde teslim edilmelidir. Tapu beyannamesi sadece konut, ev tapusu olmamakla beraber, arsa, dükkan ve ofis tapularında da verilmesi zorunludur. Bazı durumlarda tekrar tekrar verilmesine gerek yoktur. Bunlar tapu el değiştirmesi ve tapu değer yükselmesi düşmesi durumlarında verilmesi gerekmez.

 

Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, farklı alanları da kapsayan bu beyanname konusunda tapu beyannamesi teslimi net değildir. Teslimin nereye yapılacağı konusunda bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu beyannamenin teslim süresinin 1 yıl olduğu belirtilmişti. Ancak değişen durumlar sonrasında tekrar verilmesi gerekli olan bu belge için süre senenin son 3 ayında değişen durumlar için 3 aylık bir süredir. Eğer daha erken bir dönemde gerçekleşmişse, sene sonuna kadar olmaktadır.

 

Alım ve satım işlemleri konusunda, tapu harcı bedellerinin belirlenmesi için son derece önemlidir. Tapu beyannamesi teslimi, ilgili belediyelerin emlak servislerine, elden yapılmaktadır.

 

Tapu Pişmanlık Beyannamesi Nasıl Verilir?

 

Gayrimenkul sahipliklerinin beyan edildiği tek mecra ve tapu sahiplerinin haklarını korumak amacı ile el değiştirme, satın alma gibi her türlü işlem Tapu Kadastro Müdürlüklerinde kayıt altına alınmaktadır.  Bu kayıtları tutmak için yapılan oluşum için devlete bir takım harç ve işlem ücretleri ödenmektedir.

 

İşte bu ödemelerden birisi olan ve tapu işlemleri için kesilen tapu harçları konusunda türlü sebeplerle, eksik bilgilendirme ve değerin altında bilgi verme durumu oldukça sık gerçekleşen bir durum. Üstelik oldukça farklı alanlarda ve işlemin niteliğine göre değişir bu harç. Taksit ile ev alım satımı yapan taraflardan dahi tam olarak tahsil edilmektedir.

 

Durum böyle olunca, böylesine eksik bilgilendirme yapanlar açısından yüksek vergi cezalarının gelmesi ise kaçınılmaz bir durum. Bunun önüne geçmek için ise, tapu pişmanlık beyannamesi taraflarca doldurulmalı ve konu maliye bakanlığının takibine takılmadan, vergi dairelerine iletilmelidir.

 

Bu sayede, yıllık %4 gibi faiz oranlarının işlediği ve uzun döneme yönelik eksik bilgilendirmelerden doğan büyük vergi ödemelerinden kurtulunur. Sadece aradaki farkın tahsil edilmesi sağlanıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.