• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 13:41

Tapu Devri İşlemleri

Tapu Devri İşlemleri

Tapu devri, hem ev ya devredilecek gayrimenkulü alan; hem de satan açısından çok önemlidir. Tapu devri işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan söz etmemizde fayda olacaktır. Tapu devrinde ilk olarak emlak vergisine bakılmalıdır. Emlak vergisi konusunda tarafların bir anlaşma yapması gerekmektedir. Eğer gayrimenkulün emlak vergisi borcu varsa ya bu borç satıcı tarafından ödenmeli ya da alıcının ödemesi durumunda satış fiyatında bir düşüş olmalıdır.

 

Tapu Devri İşlemleri

 

Gayrimenkul satışlarında satış değeri prosedürü uygulanmaktadır. Bu değer belediye tarafından belirlenmektedir ve bireyin bu değerin altına satış yapması mümkün değildir. Böyle bir durumda ceza ödemek zorunda kalacağınızı da asla unutmayınız.

 

Tapu işlemleri sırasında deprem sigortasının kontrolü de gereklidir. Eğer gayrimenkul için zorunlu deprem sigortası geçerli ise sigortanın olup olmadığına bakılır. Eğer deprem sigortası yoksa biran önce yapılmalıdır.

 

Tapu İşlemlerinde Gerekli Belgeler

 

Tapu Devri İşlemleri esnasında satıcı ve alıcıya ait bir takım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler satıcı için: nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanının fotokopisi, fotoğraf ve vatandaşlık numarasıdır. Alıcı için de aynı belgeler geçerlidir; fakat alıcıdan 2 adet, satıcıdan ise 1 adet fotoğraf istenmektedir. Eski fotoğrafların kullanılması sakıncalı olabilir; bu nedenle fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 

Tapu işlemleri, sıralı bir işlem dizisi şeklinde yapılmaktadır. Eğer tapu alınacaksa ilk olarak tapu talep formu doldurulmalıdır. Gerekli incelemeler sonrasında tapu alınabilir. Tapu talep formu, Tapu Müdürü tarafından verilmekte ve kontrol edilmektedir. Eğer vekâlet sözleşmesi yoksa vekil yoluyla tapu alımı söz konusu olamaz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.