• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

13 Mart 2019 10:43

Tapu Harcı Cezası Kim Öder? Eksik Beyan Cezası ?

Tapu Harcı Cezası Kim Öder? Eksik Beyan Cezası ?

Tapu Harcı Cezası Kim Öder?

Devlet tarafından emlak ve gayrimenkul alanında alım-satım yapılan ve devri gerçekleştirilen konut veya arsanın; satış fiyatı üzerinden binde 20 gibi bir oranı tapu harcı olarak alınmaktadır. Yani, 300.000 TL değerinde bir evin tapu harcı 6.000 TL olmaktadır. Bunun yanında oldukça ufak bir meblağ ( 82,5 TL ) olsa da, döner sermaye parasının yatırılması vardır. Alım, satım ya da devir işlemlerinin tamamlanması açısından zorunludur. Peki tapu harcı cezası kim öder?  tapu harcı eksik beyan cezası kim ödemeli?

 

İşte yukarıda sayılan bütün bu resmi ödemelerin tarafların tamamından tahsil edilmesi durumu söz konusudur. Özellikle satış değeri üzerinde bazı eksiltmelere gidilmesine neden olmaktadır. Bu durumun tespiti ise tapu harcı cezası isimli cezanın ödenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Ancak burada taraflar cezayı kimin ödemesi konusunda kararsızlığa düşebilirler.

 

Bu kararsızlık aslında tamamen yersizdir. Zira tıpkı harç bedellerinin hem alıcı hem de satıcı taraftan tahsil edilmesi durumu gibidir. Eksik ya da yanlış beyan sonucunda ortaya çıkan tapu harcı cezası da her iki tarafça ödenmelidir. Bu ödeme ise tıpkı harç bedelinin belirlenmesi gibi, evin değeri ve geçen zaman üzerinden belirlenmektedir.

 

Tapu Harcı Eksik Beyan Cezası Ne Kadar?

 

Emlak ve gayrimenkul sektöründe sürekli karşılaştığımız belgelerde bulunan değerlerin düşük gösterilerek daha az vergi çıkarılarak kar elde etmeye çalışan kişiler hep var olmuş ve olmaya da devam edecek gibi. Tabi artık yasal düzenlemeler ve denetimlerin artması ile bu iş biraz daha zor olmaktadır. Yılların getirmiş olduğu alışkanlık ile ya da yanlış yönlendirme dolayısıyla, bu tip hukuk dışı hareketlerde bulunanların ise, artık böyle eylemleri yaparken 2 kere düşünmeleri gerekecek. Zira teknolojinin gelişmesi ve e – devlet gibi uygulamaların yaygınlaşması sayesinde, ödeme durumlarının ya da vatandaşa ait diğer bilgilerin ulaşımında büyük bir kolaylık sağlanmakta.

 

Yukarıda bahsedilen durumda ise eksik ya da yanlış beyanda bulunanlara, devlet tarafından tapu harcı eksik beyan cezası uygulanmakta. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sıkı denetimler sayesinde geriye dönük durumlarda dahi, eksik ya da yanlış beyan verenlere yüksek ceza oranları gelebilmekte.

 

Cezanın hesaplanması ise şu şekilde olmakta; oynama yapılan değer ve gerçek değer arasında ki fark, evin gerçek değeri (şerefiye değeri) üzerinden hesaplanır ve ortaya çıkan harç hem alıcı hem de satıcı taraftan tahsil edilir. Bunun yanında çıkan harç oranının %25i kadar bir ceza miktarı da yine tarafların her ikisinden de tahsil edilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.