• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 14:03

Tapu Harcı Sorgulama 2019

Tapu Harcı Sorgulama 2019

Tapu Harcı Sorgulama 2019

 

2012 yılında alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödediği emlağın gerçek değerinin binde on altı buçuğuna denk gelen ücret, bu yıl alıcıya ve satıcıya emlağın gerçek değerinin binde yirmisi olarak ödetilmektedir. Peki Tapu Harcı Sorgulama nasıl yapılmaktadır gelin hep birlikte öğrenelim.

 

Tapu Harcı Kapsamında Ne Kadar Ücret Ödenir?

 

Ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi kendiniz de hesaplayabileceğiniz gibi tapu harcı sorgulama adı altında internet üzerinden de tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Devletin kendi resmi sitesine girerek emlağınızın gerçek değerini belirtip ödeyeceğiniz tapu harcını rahatlık ile öğrenebilirsiniz.

 

Tapu Harcı Sorgulama Yolları

 

Tapu harcı sorgulamanın bir diğer yolu ise bağlı olduğunuz belediyeye gidip sormaktır. Tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için gittiğiniz belediyeler sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

 

Tapu harcı ödenmesi zorunlu bir yaptırım olduğundan kişiler tapu harcı masrafından kurtulmak için değişik yollara başvurmaktadır. Bu yolların en sık tercih edileni ise emlağın değerinin, emlağın gerçek değerden düşük gösterilmesidir. Bu çoğu zaman sıkıntı yaşatmasa da Maliye Müdürlükleri’nin denetimleri sırasında fark edilmesi durumunda faizli tapu harcı yatırılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle daha fazla masrafa neden olmadan gerekli tutarın belediyelere yatırılması tavsiye edilmektedir.

 

Tapu Harcı Sorgulama yazımız tüm tapu sahiplerinin akıllarında yer alan sorulara cevap bulunması için yazılmıştır. Bilgi almak istediğiniz konuları yorum bölümümüze iletin lütfen.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.