• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:44

Tapu Harçları Hakkında Bilgilendirme

Tapu Harçları Hakkında Bilgilendirme

Bir gayrimenkul alırken ya da satarken birçok kalemde masraf doğmaktadır ve bunlar da hesaba katılarak bütçe hesaplanmalıdır. Ülkemizde bazı kalemlerde vergilerin çok yüksek alındığı bir gerçektir. Bazı kalemlerde emlak vergisi az olmasına karşı birden fazla isim adı altında vergi alınmakta, toplamda ise oldukça yüksek vergi masrafları ortaya çıkmaktadır. Tapu Harçları Hakkında Bilgilendirme; tapu harcı hesaplama ve tapu harç bedelleri hakkında olan yazımız devam ediyor.

 

Tapu Harçları Hakkında Bilgilendirme

 

Özellikler de gayrimenkul ve emlak sektöründe bu çok net bir şekilde görülmektedir. Emlakçı komisyonu, tapu ücreti, döner sermaye katkı payı ve tapu harcı bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Kısacası ev alırken evin fiyatına oranla vergiler ve masraflar artmakta. Bu nedenle de vergiler ve masraflar hesaba katılarak konut, iş yeri satın alınmalıdır. Bu nedenlerden vergi türlerinden biri olan tapu harçları vergi miktarlarını da bilmek gerekir.

 

2018 yılında yapılan değişiklik ile birlikte tapu harçları hem alıcı hem de satıcı tarafından tahsil edilmektedir. Gayrimenkul ve taşınmazların devir işlemi sırasında tapu hizmeti adı altında alınan tapu harcı ‰ 20 oranında her iki taraftan alınmaktadır.

 

Tapu Harcı Hesaplama

 

2017 yılında ‰ 33 oranında tapu harcı 2018 yılında ‰ 20’ye düşürülmüş ancak alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilmekteydi. 2018 yılı tapu harç miktarına göre 100 bin TL değerinde ki bir gayrimenkulün tapu harcı 100.000x 0,020= 2.000 TL şeklinde hesaplanır. Bu nedenle ev alırken bu vergi oranları da bilinmelidir.

 

Tapu Harç Bedelleri

 

Tapu harç bedelleri, emlak ve gayrimenkul satış, alış ve tapu devri işlemlerinde devlet tarafından alınmaktadır. Bu tapu harç bedelleri hesaplamasında gayrimenkulün gerçek değeri (şerefiye değeri) üzerinden hesaplanmaktadır. Farklı alım türlerinde de ( örneğin kredi ile alım ) geçerli olan bu değerin belirlenmesi ve telefon ile taraflara bildirilmesinden sonra, tarafların banka hesabına parayı yatırması ile işlem gerçekleşmektedir.

 

2019 yılı tapu harç bedelleri, tıpkı daha önce de olduğu gibi, binanın ya da arsanın gerçek değerinin binde 20si gibi bir değer üzerinden hesap edilmektedir. Yani her 100.000 TL lik değer artışında 2.000 TL ile başlayan bu harç katlanarak artmaktadır. Çift taraflı olan ve hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmesi gereken bu harç işlemlerin tamamlanabilmesi için gereklidir. Bunun dışında bu harç üzerinde gösterilen değer düşüşleri, tespit edilmesi halinde taraflar için oldukça yüklü vergi cezaları olarak geri dönmektedir.

 

2019 yılı tapu harç bedelleri konusunda gelişmeler bu yönde iken, bir diğer gerekli ödeme olan döner sermaye ödemesinde ise yaklaşık %11 lik bir düzenleme yapılarak, yeni ücret 82,5 TL olarak belirlenmiştir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.