• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Mart 2019 16:22

Tapu Hisse Devri İçin Gerekli Evrakları ve Masrafları

Tapu Hisse Devri İçin Gerekli Evrakları ve Masrafları

Tapu hisse devri hususunda oldukça kapsamlı ve ayrıntılı bir konu olmakla beraber bunlar için gerekli evrakları iyice araştırmak gerekmektedir. Kapsamlı olmasının sebebi ise tapu hisse devrinin nedeni yatmaktadır. Hisseli tapularda ortak isimlerinin bulunması ancak hangi alana ya da ne kadarlık bir alana sahip olduklarının belirtilmemesidir. Devri yapılacak hissenin içeriğine (gayrimenkul ya da arazi gibi) ve devir işlemi ile ilgilenecek olan resmi kurumun sahip olduğu yapı olmaktadır.  Tabi bu durum da tapu hisse devri masrafları ortaya çıkarmaktadır.

 

İşte bu nedenle, örneğin bir hisseli arsa tapusunun devir işlemleri için ilgili müdürlük ile irtibata geçmek gerekir. Tapu Devri işlemi yapılacak hisse eğer bir şirkete aitse, bambaşka alanlarda kurumlar ile iletişime geçmek ve farklı belgelere sahip olmak gereklidir.

 

Bu açılardan bakıldığında oldukça karmaşık bir alan olan tapu hisse devri konusu için belli başlı belgelerden söz etmek mümkündür.

 

Hisse devri için gerekli evraklar

 

Hissenin devrini gösterir sözleşme, devir işlemini onaylayan kurulun kararı, tek bir ortaktan alınmış onay belgesi, ticaret sicil müdürlüğü için yazılmış ve yetkilinin imzasının bulunduğu bir dilekçe bu alanda gereken belli başlı evraklar arasındadır. Bunun dışında ikametgah, nüfus cüzdanı ya da pasaport gibi genel belgelere de işlem sırasında ihtiyaç duyulabilmektedir.

 

Tapu Hisse Devri Masrafları

 

Tapu hisse devir işlemlerinin  yapılması tapu masrafları gibi, hisse devir masrafları da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin arsa ya da konut hisse devir işlemlerinde farklı kurumlara ya da farklı alanlara ödeme durumu ortaya çıkmakta. Bu durum ise bu alanda alım satım işlemi yaptırmak isteyenler için kafa karışıklığına neden oluyor. Üstelik devir işleminin iptali gibi durumlarda da, dolaylı yoldan da olsa farklı alanlarda farklı masrafların çıkması gibi bir durum da söz konusu.

 

Genel olarak hisse devri masrafları alanında 2 farklı alanda harcama yapılması gibi bir durum dikkati çekmekte. Bunlardan ilki bedelli devir işlemi veya bedelsiz devir işlemine göre değişen harç oranları…

 

Bedelli hisse devri işlemleri için, gerek alıcıdan, gerekse de satıcıdan muayyen bedelin binde 20si oranında bir harç alınması durumu söz konuş olmakta. Bu ise ortalama olarak 100.000 TL satış değeri için kişilere 2.000 TL harç bedeli masrafı demek

 

Eğer tapu devri işlemleri bedelsiz ise bu kez hem alıcı hem de satıcı için ortalama olarak 1000/68lik bir harç bedeli ortaya çıkıyor.

 

Bunun dışında ise döner sermaye parası olarak istenen standart ücret 82,5 TL de bu alandaki masraflar arasında.

 

Tapu Hisse Devri İçin Gerekli Evraklar ve Tapu Hisse Devri masrafları  hakkında bilgilendirmede bulunmaya çalıştık. Fikir ve önerileriniz için lütfen yorum bölümümüzden bizlere ulaşın. Görüşleriniz bizim için önemlidir. Diğer haberlerimiz ve konu başlıklarımız için lütfen Türkiye Duysun internet sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Oguzcetinkayali 4 Mart 2021 01:48 CEVAPLA

    Slm biz 9 kardeşlik babamizdan 476m2 arsa kaldı yanniz tapu dairesi bunu 9 pay etdi bunu tek tapuya tek kişiye devir ini nasıl yaparız saygilarimla