• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 17:31

Tapu İşlemleri İçin Vekâlet Verme

Tapu İşlemleri İçin Vekâlet Verme

Tapu İşlemleri İçin Vekâlet Verme

 

Tapu işlemlerinde taraflar vekâlet yoluyla da işlem yapabilirler. Satıcı da alıcı da vekâlet yoluyla başkasına yetki verebiliriz. Bu durumda tapu işlemleri için vekil olarak atanan bireyin istekleri ve işlemleri geçerli olacaktır. Vekâlet için notere başvurmak gerekmektedir. Tasdikli noter onayı dışındaki vekâlet sözleşmeleri kabul edilmemektedir. Yani bireylerin söze dayalı ya da kendi aralarında hazırladıkları senet türü bir belgeye dayalı vekâlet sözleşmeleri tapu işlemlerinde kabul görmeyecektir.

 

Vekâlet ile Tapu İşlemi Yapma

 

Tapu kanununa göre vekâlet olmadan bir bireyin başka bir birey ya da kurum adına tapu işlemi yapması mümkün değildir. Bu hususta işlem yapmak isteyenlerin notere giderek onaylı vekâlet belgesi almaları gerekmektedir. Vekâlet alındıktan sonra tapu işlemleri sırasıyla yapılabilir.

 

Siz kıymetli okuyucularımıza Tapu İşlemleri İçin Vekâlet Verme isimli yazımızda en çok gerekli bilgileri sunmaya çalıştık.  Vekalet verme işlemlerinde yetki devretme işlemi nasıl olmaktadır, atanan yetkili vekilin kişi istekleri doğrultusunda mı olacağına dair bilgiler vermeyi amaçladık. Bu konu hakkındaki kanunlar neleri gerektiriyor onları öğrendik. İşlem yapmak isteyenlerin noter ile olan sürecini sırasıyla anlattık.

 

Son olarak; umarız ki sizlere katkı sağlayacak, değer katacak bilgiler sunmuşuzdur. Her haberimizde sizlerin yorumlarınızı merak etmekteyiz. Lütfen eksik kaldığımız noktalarda gönüllü editörlerimiz olan sizler de bizlere destek olun. Farklı haberlerimiz için Türkiye Duysun Haberler sayfamızı ziyaret edin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.