• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 17:12

Tapu işlemleri masrafları

Tapu işlemleri masrafları

Alıcı ve satıcı masrafları

 

Konut sahibi olanların ve konut satışı yapanların tapu işlemleri için ödemesi gereken masraflar belirlenmeden önce evin değerinin belirlenmiş olması gerekiyor. Satın alınacak olan konutun rayiç bedeli üzerinden maddi değeri belirleniyor. Bu değerin yüzde 1.65’lik oranı alıcıdan masraf olarak talep ediliyor.Peki Tapu işlemleri masrafları nasıl olmaktadır ve nasıl değerlendirilmelidir?

 

Tapu işlemleri masrafları

 

Satıcının tapu işlemleri için ödemesi gereken masraf da yine aynı oranda talep ediliyor. Yüzde 1.65 oranında bir bedel de satıcıdan isteniyor. Geçtiğimiz yıllarda bu oran sadece yüzde 1.50 oranında idi. Fakat yapılan yeni bir düzenleme ile oran yüzde 1.65’e çıkarıldı.

 

Örneğin evin değeri 10 bin TL ise hem alıcının hem de satıcının ödemesi gereken masraf bin 650 TL oluyor. Bu ücretin ödenmesi gereken yer ise banka şubeleridir.Ancak herhangi bir banka şubesine değil Tapu Dairesi tarafından belirlenmiş olan bankanın şubesine ödemenin yapılması gerekiyor. Bu ödemenin ardından alınan dekont tapu işlemleri esnasında ilgili görevliye teslim ediliyor.

 

Halkımızın aklında cevap bulunmasını istediği konut piyasası hakkında konular vardır. Bu soruların başında hiç kuşkusuz ki Tapu işlemleri ve Tapu işlemleri masrafları bulunmaktadır. Yüz binlerce insan bu masraflar hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığı için korkarak geri adım atmaktadır. Alanında uzman ekip arkadaşlarımız sizlerin alakaları doğrultusunda haber yapmaya özen göstermektedir. Lütfen bizi ilgilendiğiniz ve bilgi almak istediğiniz konular hakkında aşağıya yorum yazarak haberdar edin.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.