• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:14

Tapu işlemleri Yönetmeliği

Tapu işlemleri Yönetmeliği

Satın almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile sınırlarına dâhil olduğunu belediyenin emlak bölümlerine giderek, taşınmaza ait varsa emlak vergilerinin tamamını ödeyiniz. Bazı belediye kuruluşlarında çöp vergisi su faturasına aksettirildiği için çöp vergisi ödeme durumunuz olmayabilir. Peki Tapu işlemleri Yönetmeliği nasıldır? Bu uygulamanın olmadığı belediyelerde çöp vergisi borcunu da mutlaka kapayınız.

 

Tapu işlemleri Yönetmeliği

 

Vergi borçlarını kapattıktan sonra yine bağlı olduğunuz belediye kuruluşundan emlak beyan değerini öğreniniz, unutmayın emlak beyan değeri gerçek değer olmalıdır, noter satışında bu beyan geçerli olduğu için daha sonra satış ve belediye emlak değeri arasında fark çıkması durumunda aradan yıllarda geçse aradaki farkın talebi faizi ile tahsil edilecektir. Tapu işlemleri kolayca halledilmesi için kat mülkiyeti olan bir daire alacaksanız DASK sigortasını olup olmadığını ayrıca kontrol edin.

 

Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Tapu işlemlerinde alıcı iki adet satıcı bir adet fotoğraf yanında bulundurmak zorundadır. Ayrıca T.C vatandaşlık numaralarınız yanınıza alınız.

 

Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Belediye kuruluşundan aldığınız emlak beyan eğeri makbuzuyla tapu işlemlerini gerçekleştirmek için tapu dairesine gidiniz. Tapuda gerçekleşen işlemlerden sonra anlaşmalı bankaya yatırılacak harç bedelini ilgili bankaya yatırınız. Bankadan sonra tekrar tapu dairesinde kısa bir işleminiz daha olacaktır. Tapu müdürü nezaretinde satış işleminin teyidi yapılacak ve tapu senedi tarafınıza verilecektir. Böylece tapu işlemleri bitmiş olacaktır. Tapunuzu aldığınızda tapu senedi ile nüfus kimliğinizdeki ad ve soyadların doğru yazıldığını kontrol ediniz.

 

Tapu işlemleri için gerekli olan belgeler şunlardır. Tapu senedi fotokopisi, T.C. vatandaşlık numarası, adres ve emlak parsel bilgileri.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.