• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 13:21

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler Hakkında

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler Hakkında

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler Hakkında

 

Bu uygulamayı yani Tapu İşlemlerinde gerçekleştirmeyenlerin daha sonra düşündükleri kat yüksekliğinden daha azı ile karşılaştıkları görülmektedir. Peki Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler Hakkında yorumlamalar nasıl olacaktır?

 

Tapu İşlem Sırası Nasıl Olmaktadır?

 

Kat mülkiyeti olan bir tapu işlemi gerçekleştirecek iseniz, tapu işlem takibi için öncelikle mutlaka emlak ve çöp vergi borcu olup olmadığını öğrenin. İlgili belediye kuruluşunun ilgili birimine başvurarak sorgulayabilirsiniz. Borcu olan mülkiyetin borçlarının kapatıldıktan sonra satış işlemi gerçekleşmesi en sağlıklı uygulama olmaktadır.

 

Tapu Sicil Müdürlüğüne yapacağınız başvuruya giderken alıcı iseniz iki adet, satıcı iseniz bir adet fotoğrafın yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ve nüfus cüzdanınız yanınızda olmalıdır. Satıcı ayrıca tapu fotokopilerini yanında bulundurmalıdır.

 

Tapu Dairesinde size verilen harç için aldığınız dekontla kurumun anlaşmalı olduğu bankaya gitmelisiniz. Harcı kurum hesabına yatırdıktan sonra tekrar Tapu Sicil Müdürlüğüne gelmelisiniz. Tapu Sicil Müdürü makamında son teyit olarak evrakların tamam olup olmadığı kontrol edilir. Taraflara söz verilir ve Tapu Sicil Müdürü tarafından onaylanır. Tapu işlem takibi satış ile sonuçlanır.

 

Bazı il Tapu Sicil Müdürlüklerinde internet ortamında kurum web adresi aracılığıyla randevu sistemi bulunmaktadır, işlerinizin daha kolay işlerlik kazanması için internet kurum adresinden sağlıklı bir biçimde faydalanabilirsiniz.

 

Bu yazımızda Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler hakkında genel hatlarıyla bilgi sahibi olmanız için açıklamalarda bulunduk. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.