• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 13:47

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler

Şu unutulmalıdır, satış bedeli beyan değerinden düşükse ceza uygulamasına neden olur. Bu konuda yaşanan sıkıntılar ileri ki yıllarda faizi ile aradaki farkı ödemenize neden olacaktır. Bu konun önemi gereği gerçek beyanda bulunmakta her zaman fayda vardır. Tapu işlemleri sırasında aradaki farkın büyüklüğüne bakarak kar elde edeceğinize aldanmayınız. Peki Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler nelerdir?

 

Tapu İşlemlerinde Devir, Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler

 

Belediyeden almış olduğunuz beyan değerinden sonra Tapu Dairesindeki tapu işlemleri için, satıcı iseniz, son altı ayda çekilmiş bir adet fotoğrafınız ve T.C. vatandaşlık numaranız, alıcı iseniz iki adet fotoğraf ve T.C. vatandaşlık numaranız hazır olmalıdır. Bunları tamamladıktan sonra DASK poliçeniz ile birlikte müracaat için Tapu müdürüne müracaat edersiniz. Evraklarınızın kontrolünden sonra Tapu istem takip formunu dolduran Tapu Müdürü formu görevli memura havale eder.

 

Daha sonra ilgili memur sizin satış beyan değeri üzerinden yapacağınız gayrimenkul satışı için; satıcılarda binde on beş, alıcılardan binde on beş olmak üzere harç kesmek suretiyle makbuz düzenler. Kesilen harç bu makbuzla ilgili banka şubesine yatırılır ve  banka makbuzları ile birlikte Tapu Müdürü nezaretinde satış işlemi gerçekleşir.

 

Tapu senedinde kontrol etmeniz gereken önemli bir hususta, nüfus belgenizdeki isim ve soy isimle aynı olup olmadığıdır.

 

Tapu İşlemlerinde Bilmemiz Gerekenler yazımızın sonuna geldik. İçeriğimizle alakalı dönüşler yaparak görüşlerinizi bildirirseniz çok memnun kalırız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.