• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 00:13

Tapu İşlemlerinde Vekâlet Verme

Tapu İşlemlerinde Vekâlet Verme

Tapu işlemlerinin hemen hemen tamamı Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Dolayısıyla bir tapunun el değiştirmesi ya da bir gayrimenkul için tapu çıkarılması gibi işlemlere de Tapu ve Sicil Müdürlüğü bakmaktadır. Peki Tapu İşlemlerinde Vekâlet Verme nasıl olmaktadır?

 

Tapu İşlemlerinde Vekâlet Verme

 

Tapu işlemleri, alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmektedir. Öncelikle bireylerin kendi aralarında her koşulu konuşmaları ve bu şekilde anlaşmaları gerekmektedir. Gerekli anlaşmalar sağlandıktan sonra tapunun el değiştirmesine geçilebilir. Bunun için hem alıcının; hem de satıcının Tapu Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir.

 

Vekâlet ile Tapu İşlemi Yapma

 

Tapu işlemlerinde taraflar vekâlet yoluyla da işlem yapabilirler. Satıcı da alıcı da vekâlet yoluyla başkasına yetki verebiliriz. Bu durumda tapu işlemleri için vekil olarak atanan bireyin istekleri ve işlemleri geçerli olacaktır. Vekâlet için notere başvurmak gerekmektedir. Tasdikli noter onayı dışındaki vekâlet sözleşmeleri kabul edilmemektedir. Yani bireylerin söze dayalı ya da kendi aralarında hazırladıkları senet türü bir belgeye dayalı vekâlet sözleşmeleri tapu işlemlerinde kabul görmeyecektir.

 

Vekâlet ile Tapu İşlemi Yapma

 

Tapu kanununa göre vekâlet olmadan bir bireyin başka bir birey ya da kurum adına tapu işlemi yapması mümkün değildir. Bu hususta işlem yapmak isteyenlerin notere giderek onaylı vekâlet belgesi almaları gerekmektedir. Vekâlet alındıktan sonra tapu işlemleri sırasıyla yapılabilir.

 

Yazımızın sonuna geldik . Lütfen sizler de merak ettiğiniz konu başlıklarını bizlere ileterek görüşlerinizi bildirin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.