• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 14:27

Tapu İşlemlerinde Vekalet

Tapu İşlemlerinde Vekalet

Tapu İşlemlerinde Vekalet İşlemi Hakkında Bilgilendirme

 

Nüfus cüzdanına ve ya pasaport gibi kimlik yerine kullanılabilecek belgeler ile noter dairesinde vekalet işlemleri yapılabilmektedir. Vekaletname üzerine son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf yapıştırılması zorunludur. Peki Tapu İşlemlerinde Vekalet işlemi nasıl yapılmaktadır?

 

Tapu işlemlerinde vekalet verirken dikkat edilmesi gerekenler

 

Vekaletname üzerine tapu sahibinin vekil olarak atadığı kişiye verdiği yetkiler açıkça belirtilmelidir.  Bu sayede tapu işlemlerinde vekalet sonucu ortaya çıkabilecek mevcut gayrimenkullerin bilgi dışı satışı, kiralanması, ipoteklenmesi, senet yapılması gibi dolandırıcılıkla sonuçlanabilecek işlemler önlenmiş olmaktadır. Vekilin, vekaletname de yer almayan yetkileri kullanması sonucu mahkemeye aracılığı ile yapılmış işlemlerin iptali sağlanabilmektedir. Yeterince güvenilmeyen kişilere vekaletname sınırlandırılmış dahi olsa verilmemelidir.

 

Vekil olarak atanan kişinin tapu işlemlerini yürütmesine meşguliyet ve ya sağlık problemleri ile bir engel çıkar ise, vekil olan kişi için bir başka vekil atabilmektedir. Bu işleme “tevkil yetkisi” denmektedir. Vekaletmane üzerine T.C. numarası, isim, soy ad gibi bilgiler belirtilmek zorundadır.  Vekaletler ömür boyu verilebildiği gibi süreli olarak da verilebilmektedir. Vekaletname işlemleri yapılırken noter tarafından hazırlanan belgeler mutlaka detaylıca okunmalı ve bir avukata danışılmak sureti ile imzalanmalıdır.

 

Tapu İşlemlerinde Vekalet isimli yazımızı sonlandırmış bulunmaktayız. Yazı çeşitliliğimizin artması için yorum bölümümüze istediğiniz konuyu belirtin. Alanında yetkin editör arkadaşlarımız sizlerin istediği konu hakkında bilgilendirme yazısı yazarak haber oluştursun.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.