• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:34

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir?

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir?

Ülkemizde tapu teşkilatı 21 Mayıs 1874 tarihinde kurulmuştur ve cumhuriyet dönemine kadar pek çok isim değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Cumhuriyetten sonra bu konunun önemi sebebiyle tapu işlemleri yapıldığı birim özelleştirilmiştir. Peki Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir?

 

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir?

 

Satın aldığınız ev ya da arsanın tapu işlemleri gerçekleştirmeniz için yanınızda götürmeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Alıcı veya satıcı ile tapu fotokopisi eşliğinde gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidilmelidir. Belediyeden verilen belge tapu günü gerekmektedir. Her iki tarafın da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Alıcı 2 fotoğraf da götürmelidir. Satıcı da 1 adet fotoğraf götürmelidir.

 

Geçmişten kalan borçlar kesinlikle kapanmalıdır ve buna ait bir belge alınmalıdır. Deprem sigortası işlemi olmadan tapu alım satımı olmaz. Yıllık sigorta yapılarak istenirse bu sonraki yıllarda yenilenir. Vekâlet gibi bir durumda vekâlete ait belge de mutlaka bulundurulmalıdır.

 

Tapu Alım Veya Satımında Yaş Sınırı nedir?

 

65 yaşına kadar bir sınır yoktur. Ama 65 yaşının üzerinde akıl sağlığı belgesi gerekebilir. Çocuklara yapılan tapu işlemlerinde ise velinin bu işlemlerde yardımcı olması gerekir. 18 yaşından küçük çocuklarda da anne babanın yardımı ile tapu işlemleri gerçekleştirilebilir.

 

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Umarız ki bu ve buna benzer yazı içeriklerimiz ile sizlere yeni ve taze bilgiler sunmayı amaçlıyoruz. Siz kıymetli okuyucularımızın yorumlarını bekliyoruz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.