• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:47

Tapu Kanunu Hakkında

Tapu Kanunu Hakkında
Tapu kanunu, tapu kurallarının ve sözleşmelerinin ne şekilde yapılması gerektiğini ve ne şekilde kayıt altına alındığını belgeleyen ve düzenleyen kanundur. Bu kanunda amaç, tapu işlemlerinde meydana çıkabilecek sorunları gidermek ve yeni düzenlemeleri hazırlamaktır. Tapu işlemleri, hiçbir zaman tapu kanununa aykırı olamaz ya da aksini iddia edemez. Tapu Kanunu Hakkında isimli yazımız devam ediyor.

Tapu Kanunu Hakkında

Tapu, özel mülkiyet anlayışının en kilit noktalarından biri olarak dikkat çekmiştir. Özel mülkiyet anlayışının yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber bireyler kendilerine ait olan toprakları ya da yapıları sahiplenmek için tapu ve benzeri belgelere ihtiyaç duymuşlardır. Tapunun konusu bir ev, bir iş yeri, bir arazi ya da arsa olabilir.

 

Tapunun Gerekliliği ve Önemi ( Tapu Kanunu Hakkında )

 

Özel mülkiyet açısından büyük değer taşıyan tapu, bireylerin kendilerine ait mülkleri bir nevi güvence altına alması anlamına da gelmektedir. Ülkemiz, anayasada geçtiği gibi bir hukuk devletidir ve hukuk kurallarına bağlı kalınarak yaşanmaktadır. Hukukta tapuya ve benzeri belgelere büyük önem verilmektedir. Eğer Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen resmi bir tapu söz konusu ise kimsenin bu mülke izinsiz dokunma hakkı olmayacaktır.

 

Tapunun Gerekliliği ve Önemi

 

Tapu Sicil Müdürlüğü, tapu işlemlerini büyük bir titizlikle yürütmektedir. Bu müdürlük tarafından yapılacak işlemler resmidir ve ancak müdürlük tarafından ya da daha üst makamlar tarafından verilen kararlarla aksi onanabilir. Tapu Kanunu Hakkında resmi işlemler yapılmaktadır.

 

Herhangi bir mülk aldığınız zaman mutlaka tapusunu üzerine almanız gerekecektir. Eğer tapuyu üzerinize aldırmazsanız o mülkün size ait olduğunu ispatlayamazsınız. Çok yakın birinden bile taşınmaz mülk aldıysanız tapusunu üzerinize yaptırmalı ve bu sayede kendinizi güvence altında tutmalısınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.