• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 14:09

Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır

Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır

Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır

 

Tapu masrafları 2018 yılında emlağın gerçek değerinin binde otuz üçüne denk gelmekteydi. Bu da alıcının ve satıcının emlağın gerçek değeri üzerinden binde on altı buçukluk bir pay ödedikleri anlamına gelmekteydi. Peki Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır? 2019 yılından itibaren emlağın tapu masrafı emlağın gerçek değerinin binde yirmisine denk gelmektedir. Fakat bu pay alıcı ve satıcıdan ortak değil her iki taraftan ayrı ayrı alınmaktadır. Aynı zamanda tapu işlemleri sırasında ilgili kuruluşların işlem yapma bedelleri de bulunmaktadır. Tapu masrafları bu işlem tutarlarından ayrıdır.

 

Peki Tapu Masrafları Ne Kadardır?

 

Günümüzde tapu masrafını en aza indirmek amacı ile emlağı gerçek değerinin altında gösteren vatandaşlar da bulunmaktadır. Yapılan işlem hukuka aykırı olmakla beraber suç sayılmamaktadır. Ancak devlet tarafından gönderilen bir komisyon tarafından denetlenen yapının gerçek değerinin, belirtilen değerden farklı olduğu tespit edilir ise tapu masrafı gerçek değer üzerinden hesaplanarak cezalı vergi ödenmesi talep edilir. Bu tür sorunlar ile karşılaşılmaması için Maliye Müdürlükleri sık sık satılık konut denetimine çıkmakta, emlakların gerçek değerlerini bulundukları konuma ve yapıya göre belirlemektedir.

 

Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır, Tapu Masrafları Ne Kadardır gibi sorularınıza bu yazımızın içeriğinde cevap bulmaktayız. Tüm tapu sahipleri ve ya tapu sahibi olma adayları için bu tarz yazı çalışmalarımızın devam edeceği bilgisini vermek istiyoruz. Bize görüşlerinizi bildirin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.