• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Mart 2019 16:41

Tapu Masrafları Ne Kadar? Ev Alırken Tapu Masrafları

Tapu Masrafları Ne Kadar? Ev Alırken Tapu Masrafları

Tapu Masrafları Ne Kadar?

 

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri her geçen gün daha çok prosedür ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. Her güncelleme her yeni işlem ile daha koruma amaçlı olması için uğraşılmaktadır. Bu alanlardan en önemlisi ise, tapu işlemleri için ödenecek miktar konusu. Mevcut yasalar sayesinde kesin çizgiler ile belirtilen miktarlar, yapılacak olan işleme ya da satışı yapılan daire ya da binanın değerine göre değişim gösteriyor. Bu nedenle, tapu masraflarının ne kadar olduğundan çok, hangi alanda ne kadar masrafın ortaya çıkacağını bilmek daha çok önem kazanır hale geliyor.

 

Tapu Masrafları Ne Kadar? Ev Alırken Tapu Masrafları Kime Aittir?

 

Öncelikle tapu masraflarının, hem alıcı hem de satıcı için olduğunu belirtmek gerek. Yani tapu işlemleri için ödenecek miktar konusu, çift taraflı bir konu. Örneğin bir daireni ya da binanın satışı sonucunda, tapu değişim değeri adı altında, taşınmazın değerinin binde 20si oranında bir ücret alınmaktadır. Bu durum 200.000 TL değerinde bir dairenin tapusu için, tarafların 4 binlik bir bedel ödemesi gerektiği anlamına geliyor. Bunun dışında 82 TL tutarında olan tapu döner sermayesi bedeli de bu tür harcamalar arasında gösterilebilmektedir.

 

Ev Alırken Tapu Masrafları Kime Aittir?

 

Emlak ya da arazi alım satım işlemleri konusunda bütün işlemler Tapu Kadastro Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Bu durum, devletin sunulan hizmet karşılığında bir takım harçlar alması durumunu doğurmaktadır. İşte bu nedenden dolayı, alım ve satım işlemini gerçekleştiren taraflar arasında tapu masrafları kimindir konusu üzerinde anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bilindiği gibi, tapu harçlarının hesaplanmasında, işleme ve işlem yapılan taşınmazın özelliğine göre belirlenmeler yapılmakta ve çıkan sonuçlar, taraflara telefon vasıtasıyla bildirilmektedir.

 

Yapılan bu detaylı işlemler ve çıkan net sonuçlar, her iki taraf için de geçerlidir. Yani tapu masrafları kimindir sorusu aslında tamamen geçersiz bir sorudur. Ancak belli şartlar ya da alıcı ve satıcı arasında yapılan anlaşmalarda bu durum değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Taraflar arasında yapılan anlaşmalar hariç, harç bedelinin tamamının alıcı tarafından alındığı durumlar bulunmaktadır. Ancak burada ödenmiş olan harç miktarı, belirlenen satış miktarında düşürülerek, alıcının girmiş olduğu zararın tolore edilmesi sağlanmaktadır.

 

Harç bedeli dışında ödenmesi gereken döner sermaye parası da, yine tarafların her ikisinden de tahsil edilmektedir.

 

Tapu Masrafları Ne Kadar? Ev Alırken Tapu Masrafları Kime Aittir? başlıklı yazımızın tamamlamış bulunmaktayız.

 

 

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.