• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Mart 2019 10:53

Tapu Takas Nedir? Yetki Dışı Tapu İşlemleri Dönemi!

Tapu Takas Nedir? Yetki Dışı Tapu İşlemleri Dönemi!

Birçok insan taşınmaz yani gayrimenkullere sahiptir. Tabi bu mülklerin sahipliğini korumak için tapuya ihtiyaç vardır. Ancak bu malların satılması ya da takas edilmesi işlemi sırasında bu tapular da değiştirilebilmektedir. Bu öyle belgeyi aldım verdim şeklinde olmamaktadır. Devlet noteri huzurunda yapılan resmi bir işlem halinde bunun gerçekleşmesi kanuni olarak gereklidir. Peki Yetki Dışı Tapu İşlemleri dönemi nasıl ilerlemektedir?

 

Tapu takas işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak karşı tarafla her konuyu halletmeniz gerekmektedir. Buna bağlı olarak da işlemlerinizi tamamlayarak noterin huzuruna çıkmanız önemlidir. Devlet tapu takas işlemini ancak bu şartlar altında gerçekleştirebileceğini ilgili taraflara beyan etmektedir. Gerekli evraklar olarak ise kimlik belgesi, vesayetname(varsa), emlak beyan değerini gösteren belge vb. şeyler gerekmektedir. Bunlar tapu takas işlemi açısından gerekli evraklar olarak göze çarpmaktadır.

 

Bu belgeleri tamamladıktan sonra siz de tapu işlemlerinizi başarılı bir biçimde halletme fırsatını yakalayabilmektesiniz. Sonucunda da takas işleminiz hususunda devlet güvencesinde karşı tarafla anlaşma olanağını yakalayabilmektesiniz. Siz de eğer böyle bir şeyi amaçlıyorsanız bunları yapmalısınız.

 

Yetki Alan Dışı Tapu İşlemleri Dönemi!

 

Almanya’dan sonra Türkiye’de de Yetki Alan Dışı Tapu hizmete girmiş durumda. Van tapu kadastro müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Van başta olmak üzere tüm ülkede hizmet vermeye başlanacaktır.

 

Yetki dışı tapu işlemleri sayesinde artık Almanya’da yaşayan ve Türk asıllı olan vatandaşlar Türkiye’de bulunan taşınmazlar için artık Türkiye’ye gelmek zorunda değiller. Türkiye’de bulunan taşınmazların satışı için konsolosluklara başvurarak gerekli işlemleri buradan da yürütebilirler. Aynı işlem sadece yurt dışında bulunanlar için değil aynı zamanda yurt içinde bulunanlar içinde yapılabiliyor. Yani Vanlı olan birisinin eğer İstanbul’da bir taşınmazı varsa bu taşınmazı satmak için artık İstanbul’a gitmek zorunda değil. Yapılacak tüm işlemleri vatandaşlar artık Van’dan bulunduğu yerden de yapabiliyor.

 

Yetki dışı tapu işlemleri kanununun çıkması ile beraber artık birçok kişi farklı bölgelerde bulunan taşınmazların satışı için o bölgeye gitmek zorunda kalmayacak. Bunun için bulunduğu yerdeki ilgili makamlara giderek gerekli evraklar ile başvuruda bulunabilir ve sahip olduğu taşınmazların satışı için tüm işlemleri yapabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.