• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:18

Tapuda Aile Konut Şerhi

Tapuda Aile Konut Şerhi

Ülkemizde evli çiftlerin yaşam alanı olarak kullandıkları konutlarda tapularda biçim değişikliğine gidilecektir. Böylece evin reisi dışında kalan diğer eş de evlilik cüzdanı ile başvuru yaptığı takdirde konut üzerinde hakkı olduğunu kabul ettirebilecek. Peki Tapuda Aile Konut Şerhi nasıl olacak?

 

Tapuda Aile Konut Şerhi

 

Evin reisi dışında bulunan diğer eş tapu müdürlüğüne başvurduğu takdirde tapuya aile konutu olduğuna dair şerh koydurabilecek. Bu uygulama il birlikte diğer eşten izinsiz konut satışı gerçekleşemeyecek.

 

Bu değişiklik ile birlikte yaşam alanı olarak kullanılan konut hakkında yalnızca bir kişinin söz hakkı bulunmayacak. Tapu bir kişinin değil, ailenin üzerine olacak, diğer eşin rızası olmadan satış işlemi gerçekleşemeyecek.

 

Uygulama Nasıl Olacak?

 

Aile konut şerhi olarak geçen değişiklik neticesinde konut sahibinin izinsiz konut satışı engellenebileceği gibi, sosyal açıdan evden kovulma gibi bir durumunda önüne geçilmiş bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca sunulan torba yasayla artık mahkeme kararı alınmasına gerek kalmadan aile konut şerhi uygulaması yeterli olacak.

 

Hâkim kararı ile alınmış şerh kararını reddeden Danıştay, bundan sonra diğer eşin mahalle muhtarından alınmış belge ve evlilik cüzdanı ile yapılacak olan başvurunun yeterliliğini sağlamış oldu. Ülkemizde tapuların yüzde altmış beşi erkelerin üzerine bulunmakta idi, böylece aile şerhi ile birlikte tapular “aile” üzerine olacak.

 

Tapu sahibi olan eş birlikte yaşam alanı olan konutu satamayacağı gibi üzerine ipotek konulması gibi bir durumda da söz hakkı yalnızca kendisinde olmayacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.