• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 13:09

Tapunun Önemi Nedir

Tapunun Önemi Nedir

Tapunun Önemi Nedir,Tapu Olmadan Mülkiyet Hakkı Doğar Mı?

 

Tapu geçmişte olduğu gibi bugünde önemli evraklar arasında değerini korumaktadır, herhangi bir taşınmazın mülkiyetinin elinde ruhsatı olarak bilinmektedir. Çerçevesi yasalarla belirlenmiş ve hak sahibini bulunduğuna dair bir ispat olan tapu belgesi,  mülk kullanım hakkı neticesinde mülk üzerinde kullanıma yetki veren bir belge olarak yasal tüm sorumlulukları belge sahibine kazandırmaktadır. Peki Tapunun Önemi Nedir?

 

Taşınmaz mülkiyeti üzerinde bir güvence olarak duran tapu belgesi, mülkiyete gelebilecek dışarıdan tehlikeler, izinsiz mülkiyete zarar verme gibi durumların da önüne geçebilmekte, yasalar karşısında taşınmaz sahibine bu konuda resmi bir belge niteliği sunmaktadır.

 

Ülkemizde tapu belgelerinin tüm işlemleri, bütün şehirlerimizde Tapu Sicil Müdürlükleri aracılığıyla kayıt altına alınır ve gerçekleştirilir. Taşınmaz satın alma işlemlerinin tamamının yerine getirildiği devlet kuruluşu olarak Tapu Sicil Müdürlüğünde yapılmayan hiçbir satış, resmi tapu hakkının kazanılmasına olanak vermemektedir.

 

Tüm taşınmaz alım ve satım işlemlerinde Tapu Sicil Müdürlüğü bilgisi çerçevesinde işlemler yerine getirilmelidir. Resmi bir ruhsat olan tapu belgesi, ancak resmi bir kurum tarafında onaylı bir şekilde düzenlenmekte ve resmi geçerliliği olmaktadır. Tapu Sicil Müdürlüğü dışında yapılan evrak üstünde satışlar resmiyet açısından geçerliliği bulunmamaktadır.

 

Tapunun Önemi Nedir isimli yazımızın sonuna geldik. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan tapu meselesinin genel hatlarıyla alakalı bilgiler verdik. Lütfen bizlere yorum yazın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.