• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Mart 2019 00:15

Tapuya Şerh Koyma Ne Demektir? Ücreti ne kadardır?

Tapuya Şerh Koyma Ne Demektir? Ücreti ne kadardır?

Emlak ve gayrimenkul alım satımlarında işlemler içerisinde yasal olarak kanunlar hükmünde iki tarafın hem alıcı hem satıcının haklarını korumak gerekir. Zira yasal çerçevede yapılamayan alım, satım ya da devir işlemleri ilerleyen zaman içerisinde taraflar açısından büyük sıkıntıdır. Ve alıcı ve satıcı arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmasına neden olabilmekte. Bu anlamda ev satın almak isteyenler ya da evini satmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan birisi tapuya şerh koyma nedir olmakta.

 

Şerh konusu, alıcı ve satıcılar arasında ya da çok ortaklı arsaların satımı konusunda taraflara belirli haklar tanıyan bir durumdur. 5 yıl süresi vardır. Ve alıcı açısından yasal uyarı anlamına gelen bu durum hakkında şöyle bir örnek getirmek daha açıklayıcı olacaktır;

 

İki kişinin bir tapuya ortak olduğu bir durum olduğunu varsayalım. Ortaklardan birisinin maddi durumu kötüleştiği için, evi satmak istiyor olsun. Eğer diğer ortak tapuya şerh koyma suretiyle gerekli önlemi almış ise, 5 yıl boyunca böyle bir işlem yapılamayacaktır. Ya da taksit ile ev alan bir kişi, karşı tarafın tapuya şerh koydurması durumunda, başta satış işlemleri olmak üzere çeşitli alanlarda kısıtlanacaktır.

 

Tapuya Şerh Koyma Ücreti 2019!

 

Tapuya şerh koyma, alıcı ve satıcı işlemleri içerisinde karşılıklı olarak hak sahiplerinin mülk üstünde gereksiz hak sahibi olmasının önüne geçmek içindir. Tapu üstünde yapılan düzenlemeler, şartnamelerdir. Her ne kadar alıcı tarafın mülk üzerindeki haklarını tamamen alması. Ve mülkün asıl sahibinin satış sırasında bütün haklarını devrettiği şeklinde görülmesi olsa da; Tapuya şerh koyma iki tarafında son derece eşit seviyede haklarını korumaya yönelik yasalarla sabittir. Ancak her resmi belgede olduğu gibi, tapu üzerine şerh koydurma sırasında ödenen, belirli şartlara göre belirlenmiş bir miktar şerh ücreti vardır ve genel olarak sürekli yenilenme içerisindedir.

 

2019 senesine ait tapuya şerh koyma ücretleri, tarafların yaptığı sözleşme üzerinde bulunan mülk bedeli esas alınarak hesaplanmaktadır. Ve mülkün satış değerine ait emlak vergisinin binde 6,83’ü olarak belirlenmektedir. Tapuya şerh koyma bedeli, sözleşmede geçen mülkün satış ücretine ait emlak vergisi oranından daha az veya vergi oranının iki katından çok olamayacak şekilde yasa dahilinde kısıtlanmıştır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.