• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:19

Tevhitli İmar Nedir

Tevhitli İmar Nedir

İki ya da daha fazla parselin birleşmesi anlamını taşır tevhit. Yani günümüz Türkçesinde geçen adıyla birleşme, tek bir parsel üzerinde binalaşma sağlamak amacıyla uygulanır. Tevhitte asıl amaç birleşme yolu ile yapışık parsel oluşturulmasıdır. Peki Tevhitli İmar Nedir?

 

Tevhitli İmar Nedir?

 

Tevhit, taşınmazlar üzerinde daha sağlıklı yapılaşmanın yanı sıra, daha büyük alan meydana getirerek binalaşma durumunda yüksek kazanç sağlamaya yönelik olumlu bir çalışma olmaktadır. Tevhit uygulamasına örnek verilecek olursa, sanayi ve üretim yerleri ile tarımsal alanlar bu konuda tevhit ile daha verimli sonuçlar alınmasına örnek olmaktadır.

 

Tevhit yani birleşmenin olabilmesi için, en az iki ya da daha fazla yapışık parsel sahiplerinin muvaffakiyet göstermesinin yanı sıra, üzerinde ipotek, haciz ve benzeri borç yükümlülüklerinin kaldırılmış olması gerekmektedir. Kendi istekleri ile tevhit yapacak hak sahipleri, birleşmenin rıza neticesinde işlem olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

 

Tevhit İçin Gerekli Belgeler

 

Birleşme işlemi için, imar planı bulunan alanlarda 3194 sayılı imar kanunun 18. maddesine göre işlem yapılırken, henüz arazi ve arsa düzenlemesi oluşturulmamış yerlerde aynı kanunun 15 ve 16. maddelerine göre uygulama yapılmaktadır.

 

Tevhit işlemi için gerekli olan belgeler;

 

Taşınmazın bulunduğu yere göre belediye encümeni ya da il idare kurulu kararı,

Kadastro müdürlüğünce üst yazıya bağlanmış üç takım birleştirme dosyası, tescil bildirimi ve kontrol raporu,

Birleştirme isteminde bulunanın veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportu ile temsil belgesi,

Taşınmazlardan en az birinin sigortası.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.