• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 21:33

Trampa Nedir Tapu İşlemlerinde Neler Gereklidir?

Trampa Nedir Tapu İşlemlerinde Neler Gereklidir?

Bu noktada Tapu Sicil Müdürlüğünün aradaki farkın eşitlemesi gibi bir müdahale söz konusu olmamaktadır. Şayet, aradaki farkın peşin değil de ileri zaman içinde ödenecek olması ihtimali varsa, bunun için kanuni ipotek tesis edilebilir. Trampa aynı il sınırları içinde olabildiği gibi farklı şehirler arasında uygulama konusu da olabilmektedir.Peki Trampa Nedir Tapu İşlemlerinde Neler Gereklidir?

 

Trampa Nedir Tapu İşlemlerinde Neler Gereklidir?

 

Trampa yapmak için öncelikle gereken belgelerin temin edilmesi şartı vardır. Bu belgeler; trampa gerçekleşecek olan taşınmazların tapu senetleri, trampa yapılacak taşınmaz sahiplerinin veya yetkililerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları, trampa yapacak kişilerin son altı ay içinde çekilmiş ikişer adet fotoğrafları gerekmektedir. Bunlara ilaveten, söz konusu taşınmazlara ait belediye kuruluşundan alınan emlak değerini gösteren belge eklenmelidir. Son olarak sözleşmede taraflardan biri ya da ikisi kanuni temsilci vekil, temsil eden kişiye ait temsil belgesi gerekmektedir.

 

Trampa Uygulamasında Olması Gerekenler

 

Trampa uygulamasının yerine getirilmesinde ödemelerde yer almaktadır. Ödemelerle ilgili olarak; taşınmazların bağlı oldukları belediye kuruluşu tarafından belirlenen emlak beyan değerinin altında olmamak kaydıyla her iki taraftan ayrı şekilde olarak binde on altı buçuk oranında tapu harcı tahsil edilmektedir.

 

Trampa işlemi sırasında kurum döner sermaye işletmesince belirlenmiş olan tarife üzerinden ücret tahsil edilir.

 

Trampa nedir ve Trampa işlemlerinde olması gerekenler hakkında gerekli gördüğümüz başlıkları sizlere açıkladık. Diğer haberlerimize de göz atmanız temennisiyle.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.