• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mart 2019 11:35

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Büyük yapıların duvarlarına yerleştirilen sisteme tünel kalıp denilmektedir. Bu sistemi eskiden beri kullanılan ve yapıların duvarlarını oldukça güçlendirdiği, deprem gibi afetlere karşı oldukça dayanıklı ve sağlam olmasını sağlamaktadır. Bu sistem duvara yerleştirildiği zaman duvarı bir defada dökmeye yardımcı olur. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandığı için eski bir tekniktir. Tünel Kalıp Sistemi maliyeti düşüktür ve yapımı da oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle de sürekli olarak tercih edilen bir sistem olma özelliğini taşır. Günümüzde inşaat temel malzemeleri içerisinde yer almaktadır.

 

İnşaat sektörüne hızlılık getiren bir sistem olması ile bilinir. İç ve dış duvarların yaklaşık %70i betondan oluşur. Beton döküldükten sonra döşeme kalıbı birkaç gün içerisinde çıkartılır ve bu sayede inşaatın daha hızlı şekilde bitmesi sağlanmış olacaktır. Tünel kalıp sistemi depreme dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı da en çok kullanılan sistemler arasında yerini almayı sürdürmektedir. Tünel kalıpların ağırlıkları yaklaşık olarak 70 kg olabilir.

 

Günümüzde en sık kullanılmış olduğu alanlar toplu konut işleridir. Aynı zamanda yer üstü ve yer altı sistemlerde de tünel kalıp sistemi kullanılır. İnşaatta kullanılan hazır beton türleri   bu sistem ile uygulanmakta ve yer altı ve üstü sistemlerde daha farklı malzemeler kullanmasını sağlayarak her koşulda daha sağlam olması yanında kullanım alanında ise değişiklikler gösterebilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.