• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:41

Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi

Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi

Yapılması planlanan yapının inşaat alanına uygunluğunu kontrol eder. Gerekli mühendislik hesaplarını yapar, ilgili projelerini hazırlar ve gerekli olan malzemeler hesaplar, araç ve gereç ihtiyacını sağlar. Peki Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi sahibi miyiz?

 

Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi

 

İnşaat mühendisliği hakkında bilgi olarak, şantiye kurum işlemlerini takip eden mühendisin gereken insan gücünü temin ettiğini eklemekte gerekir. Proje ile ilgili ihale dosyasını hazırlayan inşaat mühendisi, ayrıca ortaya çıkan proje hatalarını düzenler. İnşaat mühendisi, teknik şartname ve sözleşmeler, fiyat analizi ve ihale komisyonu ile beraber ihale işlemlerini gerçekleştirir. İnşaatla ilgili sorunlarda bilirkişi görevini üstlenir.

 

İnşaat Mühendisliği Geneli Hakkında

 

İki farklı mekânda çalışmalarını sürdüren İnşaat Mühendisi, ofiste çizim masasında görevini gerçekleştirirken diğer yandan saha çalışmaları için inşaat alanında olmak zorundadır.

 

İnşaat mühendisliği hakkında nemli bir diğer bilgi de eğitim süresi dört yıl olan mesleği icra edebilmesi için önce lise düzeyinde okulunu bitirdikten sonra üniversite giriş sınavından başarı ile geçmesidir. Daha sonra ilgili alanda mühendislik bölümünü bitirmesi gerekmektedir. İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyan her bir öğrenci staj yapma zorunluluğundadır.

 

İnşaat Sektörü

 

Ülkemizde inşaat sektörünün üst seviyede bir gelişme göstermesi ve bu konuda dünyanın kabul ettiği bir yerde bulunması, günümüzde inşaat mühendisliğini cazip kılan, iş konusunda sıkıntı yaşanmayacak bir pozisyona getirmiştir.

 

Bu ve benzeri yazı çeşitliliğimizin artması için lütfen bizlere yorum yazın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.