• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Mart 2019 20:47

Türkiye’de kaç tane huzurevi var?

Türkiye’de kaç tane huzurevi var?

Gün geçtikçe değişen yaşam şartları, insanları her yönüyle değiştirdiği gibi, aile yapıları üzerinde de dikkat çekici değişiklere neden olmaktadır. Yakın zamana kadar büyük ve kalabalık aileler halinde bir yaşam tarzı sürülürken, artık hayatın daha hızlı yaşanması sonucunda daha küçük olan çekirdek aile şeklinde bir hayat benimsenmektedir. Peki Türkiye’de kaç tane huzurevi var?

 

Türkiye’de kaç tane huzurevi var?

 

Bunun yanında ciddi ve bakım gerektiren hastalıkların artması, bu hastalıkların teşhis edilebiliyor olması, kuşaklar arası çatışmaların su yüzüne çıkması ve zamana karşı yarışır şekilde bir hayat yaşamaktan, bu hastalara gereken zamanın ayrılamaması gibi etkenler bir araya geldiğinde ortaya huzurevi ihtiyacı çıkmıştır.

 

Bakanlıklar, belediyeler, dernek ve vakıfların yanı sıra özel sektör ve azınlıklarda bu ihtiyacı karşılamak için Türkiye’de huzurevi faaliyeti başlatmışlardır. Huzurevlerinde yaşlılarımızın yemek ve barınma ihtiyaçlarının yanında sağlık personeli istihdamları ile temel sağlık ihtiyaçları da takip edilmektedir. Genel çoğunluğu batı, güneybatı ve orta Anadolu bölgesinde yoğunlaşmış gibi görünse de yakın zamanda tüm bölgelerimizde hızla huzurevi açılmaktadır.

 

Türkiye’de kaç huzurevi var sorusunun net yanıtına gelince; toplam 334 huzurevi, 26.361 yatak kapasitesi ile yaklaşık olarak 21.000 yaşlımıza hizmet vermektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.