• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 13:06

İstatistik Rakamlarla Konut Sayısı

İstatistik Rakamlarla Konut Sayısı

Türkiye istatistik kurumu başkanlığının 31 Ocak 2013 tarihinde yayımladığı raporda ülkemizde ki konut sayısı, kira oturan kişi sayısı, oturduğu evin kendisine ait olan kişi sayısı, kişi başına düşen oda sayısı gibi birçok başlık altında detaylı raporlar hazırlanılmıştır. Yaklaşık 9 milyon kişi ile yüz yüze anket yapılmış adrese kayıt nüfus sisteminden de faydalanarak bu rapor oluşturulmuştur. Bu yazımızda sizlere İstatistik Rakamlarla Konut Sayısı hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İstatistik Verileri, İstatistik Rakamlarla Konut Sayısı

 

Yayımlanan bu rapora ülkemizde ki konut sayısı 19 milyon 481 bin 678’dir. Bu rakamlara göre 75 milyonluk nüfusunda hane sayısı ise yani konutlarda yaşayan ortalama kişi sayısı ise 3,8’dir. Batı bölgelerinde bu oran daha düşük seviyelerde seyrederken doğu bölgelerinde de ise yükselmektedir. Bu verilere göre de ülkenin hangi bölgelerinin geliştiği ve hangi bölgelerin nüfus yapısı daha iyi bir şekilde anlaşılmaktadır.

 

En çok konuta sahip ilk 5 il İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Antalya olurken 3 milyon 699 bin 930 konut sayısı ile liderliği İstanbul alıyor. En az konuta sahip 5 ile ise Bayburt, Tunceli, Ardahan, Kilis ve Hakkâri oluyor.

 

Komutlarda oturan % 67,3’lük bir kesim kendilerine ait konutlarda otururken 33,7’lik bir kesimde halen kirada oturmaktadır. Yani ortalama olarak 13 milyon konut kendi sahibi tarafından kullanılırken 6 milyonluk konut sayısı da kiracılar tarafından kullanılmakta. Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı raporu bazı başlıkları bu şekildedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.