• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:33

Ülkemizde Yaşanan Taşınmaz Sorunları

Ülkemizde Yaşanan Taşınmaz Sorunları

Gayrimenkul sorunları en başlıcaları arasında; mülkiyet uyuşmazlıkları, iç göçe bağılı yatırım amaçlı riskli çalışmalar, imar iyileştirmeleri ve benzeri etkenler vardır. Ülkemizde yaşanan taşınmaz sorunlarının ana kaynaklarından bir kaçıdır. Peki Ülkemizde Yaşanan Taşınmaz Sorunları nelerdir?

 

Ülkemizde Yaşanan Taşınmaz Sorunları

 

Kadastro uygulamaları sırasında ortaya çıkan mülkiyet uyuşmazlıkları en sık karşılaşılan sorunlardan biri olmaktadır. Kooperatif veya müteahhit firma ile arsa maliki arasında inşaat sözleşmeleri üzerinde olan uyuşmazlıklar da önemli bir yer tutmaktadır.

 

Büyükşehir ve Diğer Yerleşim Birimlerinde Oluşan Sorunlar

 

Diğer uyuşmazlıklar ise; kamulaştırma bedeli hakkında uyuşmazlık, yapı kullanım izin belgesi alınmayan binalardan kaynaklı uyuşmazlık, sit alanı ve kültür varlığı ilan edilmesi sonucu vatandaşların taşınmazları üzerinde kullanımda bulunamaması, miras paylaşımı sonucu doğan anlaşmazlıklar, kiralayan ve kiracı arasında oluşan anlaşmazlıklar, apartmanlarda komşular arasında meydana gelen anlaşmazlıklardır. Bunlara ek olarak da devletin kamulaştırma yapmadan özel mülkiyete müdahalesi de sayılmaktadır.

 

Büyükşehirlerde kiracı ile ev sahibi arasında sorunlar daha çok ön plana çıkmakta iken, küçük yerleşim birimlerinde miras paylaşımı nedeniyle sorunlar daha fazla yaşanmaktadır.

 

Özellikle büyükşehirlerimizde kamusal ihtiyaçlara yönelik talebin artmasıyla gerçekleştirilecek çalışmalar sonucunda yeni hukuki sorunların önemli oranda artışı da ileri ki dönemlerde gayrimenkul sorunları olarak gözlemlenecektir. Diğer yandan 2B olarak bilinen yasa çerçevesinde yine mülkiyet alanlarında anlaşmazlıklarda artış görülecektir.

 

Taşınmaz sorunları ile ilgili bir başka sorun ise, kurumsallaşmayı henüz tamamlayamamış inşaat firmalarının vatandaş üzerinde mağduriyet yaratması, konut sahibi olmak için başvurulan kredi kullanımının da dolaylı yoldan hukuki sorunlara yol açtığı görülmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.