• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 00:10

Varislerin Tapu İşlemleri

Varislerin Tapu İşlemleri

Herhangi bir şekilde bir gayrimenkulün alım satımı esnasında sırayla yapılması gereken işlemlere genel olarak tapu işlemleri verilmektedir. Tapu dairesinin alıcı ve satıcıdan başvuru esnasında isteyeceği birçok belge vardır. Bu belgelerin daireye gitmeden hazır olması iki tarafında işlerini kolaylaştıracaktır. Peki Varislerin Tapu İşlemleri nasıl olur?

 

Daha sonrasında satıcının ön başvuru yapması gerekecektir. Eğer belgelerde hiçbir eksik yoksa ön başvuru onaylanacaktır. Sonrasında satıcıya verilen randevu saatinden önce tapu harcı yatırılır ve tekrar tapu dairesine gidilir. Sonrasında yapılması gereken işlemler sonrasında tapu kayıtları imzalanarak tapu belgesi verilir ve işlem tamamlanır.

 

Varislerin Tapu İşlemleri

 

Ölen bir kişinin tapu işlemleri arasından pay alacak olan kişilerin her birine varis adı verilmektedir. Ortada mirasa tabi gayrimenkuller varsa varisler gerekli işlemden sonra bu gayrimenkullerin sahibi olabilmektedir.

 

Varislerin İzleyeceği Yollar

 

Öncelikle vefat eden kişinin mirasının aksi beyan edilmedikçe hukuka uygun olarak bölüştürülmesi için tapu işlemlerinden önce veraset ilamı yapılması gerekmektedir. Veraset beyanı komisyona gider ve mal varlığının değeri belirlenir. Daha sonra satılması istenen vergileri tamamen ödenmiş mülkiyet için satış yazısı alınır.

 

Varislerin İzleyeceği Yollar

 

Tapu işlemlerinin en karmaşık yanlarından biri de satış yazısı alınıp satış sonrası payların dağıtımıdır. Eğer mirasçılar eş ve çocuklar ise eş payın dörtte birini alır, geri kalanı ise çocukları arasında paylaştırılır. Eğer çocuklardan biri ölmüş ise onun payını alacak olan kişi çocuğun karısı değil, mirasçının torunudur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.