• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:33

Veraset ve İntikal İşlemleri Hakkında

Veraset ve İntikal İşlemleri Hakkında

Ölen kişinin varislerini gösteren belgenin öncelikle mahkemeye müracaatla temin edilmesi gerekmektedir. Varisler adına beyana dönüştürülecek ölen kimseye ait gayrimenkulün sınırları içinde bulunduğu belediye kuruluşuna emlak vergi beyannamesinin ortak halde verilmesi gerekmektedir. Mahalle muhtarından, ölen kişinin mirasçılarını gösterir belge olan ölüm ilmühaberi alınmalıdır. Veraset ve İntikal İşlemleri hakkındaki yazımızın içeriğine geçelim.

 

İntikal İşlemi Yapılmadan Gayrimenkul Satışı Yapılamaz

 

Bankada mevduatı olan ölen kişinin, banka hesaplarına ait ölüm tarihi geçerli hesap bakiyeleri alınmalıdır. Diğer yandan taşınır olan telefon, otomobil ve benzeri gibi ile taşınmaz olan gayrimenkullerin tapu, diğer sahipliği gösteren belge ve ruhsatların fotokopileri temin edilir. Son olarak, kayıtlı borçları bulunuyorsa veraset vergi beyannamesine yazılması gerekmektedir.

 

Veraset ve İntikal İşlemleri

 

Vefatın gerçekleştiği tarihten sonra dört ay süresi olan veraset ve intikal vergi beyanname verilmektedir. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra ilgili ilçenin Veraset ve İntikal Dairesine verilmektedir. Beyanname verilirken gerekli harçlar yatırılır, gayrimenkul ve diğer menkullere ait veraset borcunun olmadığına dair yazı alınır.

 

Varisler Tapu Sicil Müdürlüğüne veraset ilamı aslı, Veraset ve İntikal Dairesinden aldıkları borç bulunmadığına dair yazı, emlak vergi dairesinden alınacak emlak vergisi beyan örneği ile giderler. İntikal işleminin gerçekleşeceği Tapu Sicil Müdürlüğünde döner sermaye tarafından belirlenmiş intikal işlemi masrafını yatırırlar.

 

Veraset ve intikal Vergisi Beyanname tamamlandıktan ve intikal gerçekleştikten sonra alınacak tapuya göre her mirasçı ayrı olmak kaydıyla emlak vergisi beyannamesi düzenleyecek ve ilgili belediye kuruluşuna verecektir.

 

Yukarıdaki işlemler dışında intikal yapılmadan mirasçılar herhangi bir gayrimenkulün satışını bir başkasına yapamazlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.