• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:49

Veraset ve İntikal Vergisi

Veraset ve İntikal Vergisi

Ölen bir kişi sahip olduğu mal varlıklarını mirasçılar devrettiği zaman bu devir işleminden sonra mirasçılar malları almaya hak kazanırsa veraset ve intikal vergisi ödenir. Bedelsiz ve karşılıksız olarak elde edilen servetten alnına bir vergi olan bu vergi servet üzerinden elde edilen gelire karşılık olan vergidir.

 

Dolaysız vergi türlerinden olan veraset ve intikal vergisi mirasçılar tarafından ödenir. Bundan önce kişinin mirasçı olduğunu kanıtlaması için mahkemeye başvurup mirasçı olduğunu kanıtlaması gerekir. Ölüm belgesi ile mahkemeye başvuru yapılır ve bu sayede mirasçı olduğu kanıtlanabilir. Bu işlemde sonra miras kalan ev, daire, ofis, arsa, arazi, araç, kıymetli madenler mirasçıya teslim edilir.

 

Veraset ve İntikal Vergisi Oranları

 

Vergiler her yıl düzenli bir şekilde artmakta ve bundan tüm vergiler etkilenmektedir. Veraset ve intikal vergisi de buna dahildir. Buna göre ilgili vergi mirasın değerine bağlı olarak artmaktadır.

 

190 bin TL için= veraset yolu ile %1  İvazsız %10

430 bin TL için= %3   – %15

940 bin TL için= %5 – %20

1.800 bin TL = %7 – %25

3.360 bin TL = %10 – %30 şeklinde uygulanmaktadır.

 

Bunun haricinde veraset ve intikal vergisinden emekli ve yardım sandıklarına üye olan, yabancı devletlerde bulunan elçi ve memurlar bu vergiden muaf olurlar.

 

Bu ve benzeri hesaplamalar ve farklı konu başlıkları için lütfen bize yazın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.