• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 15:49

Yabancı Ülkede Nasıl Vekâlet Alınır

Yabancı Ülkede Nasıl Vekâlet Alınır

Yabancı Ülkede Nasıl Vekâlet Alınır

 

Lahey sözleşmesine taraf olan ülke vatandaşları bulundukları ülkede noter kanalıyla temin edecekleri vekâletnamelerde bulunur. “Apostille” ibaresi ile kendi ülke konsolosluklarının onayına gerek kalmadan işlemlerini yerine getirmek için ilgili müdürlüklere başvuruda bulunabilir. Yabancı Ülkede Nasıl Vekâlet Alınır yazımızın ayrıntılarına geçelim.

 

Yabancı Ülkede Konut Satışı İçin Nereden Vekâlet Alınır?

 

Lahey sözleşmesine taraf olmayan ülkelerde temin edilecek vekâletnameler için Türkiye konsolosluklarının onayı gerekmektedir. Konsolosluk onayından sonra ilgili müdürlüklerde işlem takibi gerçekleşmektedir.

 

Nerelerden teyit alınması gerekir?

 

Konsolosluk yurt dışı vekaletname işlemlerinde her türlü şaibenin ortadan kalması, sahteciliğin önlenmesi için faks, e-posta veya diğer teknolojik olanaklar ile Dış işleri Bakanlığı kanalıyla teyit alınmakta, bildirim sonucu gelen bilgi doğrultusunda onay verilmektedir. Konsolosluk onayı ile birlikte taşınmaz alım satım işlemleri gerçekleşmektedir.

 

Taraf olan ülkelerde vekaletname nasıl temin edilir?

 

Yabancı ülkelerin iç hukuklarına göre düzenleme gerçekleştirmiş vekaletnamelerde şekil aranmamaktadır. Lahey sözleşmesine taraf olan ülkelerde noter kanalıyla temin edilecek vekaletnameler, Türkçe çevirisi ile birlikte taşınmaz alım satımlarının gerçekleşeceği kurum müdürlüklerinde işleme alınmaktadır.

 

Ülkemizdeki vekaletname süreciyle alakalı bilgilere hemen hemen sahibiz ancak Yabancı Ülkede Nasıl Vekâlet alınır konusu hakkında aklımızda çok fazla cevapsız soru bulunmaktaydı. Yabancı ülkelerin iç huhuku ile ülkemizdeki süreçlerle alakalı farklılıkları ortaya koyan bir yazı sunduk sizlere.

 

Lütfen bizlere görüşlerinizi bildirmeyi unutmayınız.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.