• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 13:15

Yabancı Uyruklu Kişilere Konut Satışı

Yabancı Uyruklu Kişilere Konut Satışı

Yabancı Uyruklu Kişilere Konut Satışı

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nasıl tapu işlemleri yaptığına dair haberimizi yayınlamıştık. Peki Yabancı Uyruklu Kişilere Konut Satışı nasıl yapılmaktadır gelin hep birlikte cevap bulalım.

 

Tapu İşlemleri ve Yasa Gereği Düzenlemeler Nelerdir?

 

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin konut sahibi olma isteklerinde yasal prosedür olarak herhangi bir engel olmadı gibi Türk vatandaşlarına uygulanan kıstaslar aynen geçerli olmaktadır. İki adet resim ve tercümeli pasaportun yeterli olduğu işlemlerde, harçlar bakımında farklı bir uygulama yer almamaktadır. Anlaşma sağladığı konut veya iş yeri için satıcı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğünde işlemleri tamamlaması yeterli olmaktadır.

 

Ülkemizde, yabancı uyruklulara konut satış hizmetin gerçekleşmesinde herhangi bir ülke sınırlaması olmaksızın her ülke vatandaşına aynı ve eşit hak verilmektedir. Satış işlemlerinin bütünü 6207 sayılı yasa çerçevesinde gerçekleşmekte, satış işlemleri ile ilgili her ayrıntı bu yasa ile çerçevelenmektedir.

 

6207 sayılı kanuna göre Kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, uluslararası ikili ilişkiler yönünden ve ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu gerçek kişiler, ülkemizde taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilirler. Yabancı uyruklulara konut satış işleminde edindikleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyet çerçevesinde, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu ve kişi başına ülke genelinde otuz hektarı geçemez şeklinde düzenlenmiştir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.