• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:17

Yabancı Uyruklu Tapu İşlemleri

Yabancı Uyruklu Tapu İşlemleri

Taşınmaz konutların kişiye ait olduğunu gösteren belgeye tapu denilmektedir. Tapu üzerinde taşınmazın kime ait olduğu, hangi adreste, hangi pafta’da yer aldığı belirtilmektedir. Tapu Sicil belgesi kaybedilmemesi gereken ve özenle saklanma gereken belgedir. Peki Yabancı Uyruklu Tapu İşlemleri nasıldır?

 

Yabancı Uyruklu Tapu İşlemleri

 

Ülkemizde yurt dışında gurbetçi ve yabancı yatırımcılar çeşitli gayrimenkuller almaktadırlar. Gayrimenkullerin kendilerine ait olduğunu görülmesi için tapu almaları gerekmektedir. Özellikle Yabancı Uyruklular İçin Tapu İşlemleri, kişinin tapu sicil memurluğunda yanında bulundurması gereken evraklar vardır. Bu evraklar uyruğunda bulunduğu ülkenin kimlik belgesinin veya pasaportun onaylı tercümesi ve 2 adet fotoğraf gereklidir. Ancak Yabancı bir kişinin başka bir ülkeden aldığı gayrimenkulün tapunu üzerine alması oldukça zordur.

 

6302 Sayılı Kanun

 

Gayrimenkulü tanıdığı Türk vatandaşı kimsenin vasıtası ile alma onun üzerine kayıt ettirmelidir. Tapu İşlemlerinde Alım satımlarda dilekçeye ihtiyaç yoktur. Belgelerde doğrudan Tapu Müdürüne başvurulur. Tapu alınacakken tapu üzerinde kısıtlama olup olmadığı sorulması gerekir. Yabancıların ülkemizde mülk edinmeleri için 6302 sayılı kanun çıkartılmıştır.

Bu kanuna göre Kanuni sınırlamalara uyulmak kaydı ile, uluslararası ilişkiler yönünden ve ülke menfaatinin gerektirdiği şekillerde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı kişiler Türkiye’de gayrimenkul ve sınırlı hak edinebilirler. Yabancı uyruklu kişilerin edindikleri gayrimenkuller ile bağımsız ve sınırlı ayni hakların toplam alanı, ülke genelinde otuz hektarı geçemez şeklindedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.