• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 21:27

Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı

Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı

Bakanlar Kurlu, taşınmaz alımına izin verdiği ülke vatandaşları için gerekli gördüğü hallerde iki katına kadar çıkarabilmektedir. Bu miktar altı yüz dönümdür. Bakanlar Kurulu, ülke yayarı gereğince yabancı uyruklu kişilerin, yabancı ülkelerde tüzel kişiliğe sahip ticari şirketlerin taşınmaz ve sınırlı hak edinmelerini miktar olarak belirleyebilmektedir. Bu oran ülke, coğrafi bölge, kişi, oran, sayı, tür, yüz ölçümü ve nitelik olmaktadır. Peki Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı nasıl olmaktadır?

 

Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı Hakkında

 

Yabancı uyruklu gerçek kişiler, taşınmaz edinimlerinde ilçe yüz ölçümünün yüzde onunda fazla miktarda alım gerçekleştiremez. Yabancı uyrukluların edinebileceği kişi başına alan üç yüz dönümü geçemez, bu rakam Bakanlar Kurulunca altı yüz dönüme kadar çıkarılabilir.

 

Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı

 

Özel kanun hükümleri çerçevesinde hak sahibi olan yabancı uyruklu tüzel kişiler dışında gerçek kişiler taşınmaz edinemezler. Yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler ipotek koyabilir, ipotek kaldırabilir ve bu ipotekleri terkin edebilirler. Taşınmaz rehini çerçevesinde yüz ölçümü konusunda bir sınırlama uygulanmaz.

 

Yabancılara taşınmaz satışı neticesinde yapısız taşınmaz ediniminde bulunan yabancı uyruklular, projelerini iki yıl içerisinde Bakanlığın onayına sunmak durumundadırlar.

 

Bu yazımızda Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı ile ilgili bilgileri sizlere sunmuş bulunmaktayız. Eğer sizler de haber başlığımız ile alakalı görüşleriniz ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz yorum yapmayı lütfen unutmayın. Yabancıya Ait Taşınmaz Alımı yazımız bitti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.