• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:42

Yapı Denetim Firmaları Bilgilendirmesi

Yapı Denetim Firmaları Bilgilendirmesi

Yapı denetim firmaları, yapıların kontrollü denetiminin sağlanabilmesi için, mal ve can güvenliğini sağlar. Sağlık kurallarına uygun standartlar içerisinde gerçekleşmesi amacına hizmet emektedir. Yapı denetim firmaları, ortaklarının mühendis ve mimarlardan oluştuğu, yasaca belirlenmiş otorite tarafından denetimi sağlayan şirketler olarak tanımlanmaktadır. Gelin Yapı Denetim Firmaları Bilgilendirmesi hakkındaki yazımızı okumaya devam edelim.

 

Yapı Denetim Firmaları Bilgilendirmesi

 

Yapı denetim firmaları başka çalışma alanlarında faaliyet yürütemezler. Yapı denetim firmaları yalnız yapı denetimi üzerine çalışma gerçekleştirir. Yapı denetim firmaları, denetimleri sıkı bir şekilde olmaktadır. Buna örnek olarak, mimar ya da mühendislerden herhangi biri iş akdini feshetmesi durumunda, yerine aynı işi yürütecek yeni bir görevli gelene kadar yapı da çalışma süreci durdurulmaktadır.

 

Yapı Denetim Firmaları Sorumlulukları

 

Yapı denetim firmaları, denetimi devam ettiren mimar ve mühendisler, proje müellifleri, yapı müteahhidi ve laboratuvar görevlileriyle çalışır. Yapının ruhsat ve eklerine sanat, fen ve sağlık kurallarına aykırı hatalı ya da eksik yapılmasını gözlemler. Ortaya çıkacak olan hasarlardan dolayı öncelikle yapı sahibine ve ilgili idareye karşı kusurları kadar sorumlu olmaktadırlar.

 

Yapı denetim firmalarının sorumluluğu yapının kullanma izninin alındığı tarihte başlamakta taşıyıcı olmayan kısımlar için iki yıl, taşıyıcı sistemlerden dolayı da on beş yıl sürmektedir.

 

Sorumlulukları herhangi bir durum karşısında zarar oluşması ile tarih zaman aşımının başlangıç tarihi olarak kabul edildiği için yapı denetim firmalarının sorumlulukları yaşam boyu sürmektedir. Sorumsuzluklarının ağır bedellere neden olabileceğinin farkında olan yapı denetim kuruluşları, çalışmalarında dikkatleri en üst seviyeye çıkarmak durumundadırlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.