• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:05

Yapı Denetim Zaman Aşımı

Yapı Denetim Zaman Aşımı

Yapı denetim, yapıların daha sıkı bir süreçte denetiminin sağlanabilmesi için, mal ve can güvenliğinin teminini sağlar. Sağlık kurallarına uygun standartlar kapsamındaki düzenleme sonucu yapı denetimi ortaklarının hepsinin mühendis ve mimarlardan oluşur. Yasaca belirlenmiş otorite tarafından denetimi sağlanan şirketler olarak kısaca tanılayabiliriz. Peki Yapı Denetim Zaman Aşımı nasıldır?

 

Yapı Denetim Zaman Aşımı

 

Yapı denetim şirketleri başka faaliyet alanlarında çalışma yürütemez yalnız yapı denetimi gerçekleştirirler. Yapı denetim şirketi sıkı bir denetim altında tutulmaktadır, nitekim mühendis veya mimarlardan herhangi birinin iş akdini feshetmesi durumunda yerine yeni bir görevli gelene kadar yapı da askıya alınır, çalışma süreci durdurulur.

 

 

Zaman Aşımı Nedeni

 

Öncelikle Sorumluluk süresi ile Zaman Aşımı süresinin karıştırılmaması gerekmektedir. Sorumluluk izni yapı kullanım izninin alınmasında başlayarak yasanın belirttiği süre dolana kadar meydana gelen hasarları kapsamaktadır. Zaman Aşımı ise yapı hasarının gerçekleştiği tarihte başlamasıdır. Yapı denetim şirketinin yapmış olduğu için bedelini alamaması durumunda, vekâlet sözleşmesine dayanan davalarda kanun ve yönetmeliğe uygun hizmet sözleşmesi ( iş sahibi ve yapı denetimi yapan firma arasında) olduğu için zaman aşımı beş yıla bağlıdır.

 

Zaman Aşımı Nedeni

 

Zaman aşımı konusunda en önemli özellik ise zaman aşımının Borçlar kanununda belirlenen defi olmasıdır, borçlu bunu dava veya icra takibinde belirlenen süre dâhilinde ileri sürmez ise dava takibinde bulunan mahkeme tarafından kendiliğinden göz önüne alınması mümkün değildir, dolayısıyla süresi geçirildikten sonra bir daha ileri sürülemez. İleri sürülemeyen defi sonucunda dava zaman aşımı yönünden incelenemeyecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.