• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 10:14

Yapı Denetimi Nedir?

Yapı Denetimi Nedir?

Ülkemizde yapılan birçok inşaat ve yapımına başlanan birçok proje bulunmaktadır. Bu yapılan ve yapımına devam projelerin belirtilen duruma uygun olup olmadığının incelenmesi için yapı denetim firmalarına ihtiyaç vardır. Bunun için inşaat ve yatırım firmaları hazırladıkları projelerinin hayata geçmesi için bir yapı denetim firması ile anlaşması gerekir. Ülke genelinde birçok yapı denetim firması bulunmaktadır. Peki Yapı Denetimi Nedir?

 

Yapı Denetimi Nedir?

 

Bu firmaların fiyat politikası projenin yapısına, metrekare alanına ve projenin tamamlanma tarihine göre belirlenir.  Yapı Denetim Firması kontrolünde yapılan projelerde iç durumdan 2 yıl, dış yapıdan ise 15 yıl sorumludur. İnşaat projesi yapacak firma ve yatırım ortakları projelerinde kesinlikle yapı denetim firmaları ile çalışması gerekmektedir. Yapı Denetim Firması projelerin çiziminden anahtar teslim bölümüne kadar her alandan sorumludur.

 

Yapı Denetim Firmalarının Görev Alanları

 

Yapı Denetim firmalarının çeşitli görev alanları bulunmaktadır. Bunlar öncelikle yapı denetim firması projeye başladığında imar kirliliğinin oluşamaması için çalışma yapar. Daha sonra bu projenin yapı denetim firmasının aldığı kararlara uygun yapılıp yapılmadığının araştırır. Bir inşaat sahibi kendi yapısının yapı denetçisi olamaz.

 

Yapı Denetimi yetkili olmadan da bir yapının yapımına başlanması mümkün değildir. Yapı Denetim firması ile inşaat firması arasında yapılan görüşmeler bir sözleşme ya da protokol altına alınır. Yapı Denetim firmasının görev sorumlulukları arasında yapımına başlanan projede işçilerin iş güvenliği ve sağlığından sorumludur, bunun yerine getirilmesine imkan ya da olanak sağlar

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.