• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 15:29

Yapı Kullanım Belgesi Nedir

Yapı Kullanım Belgesi Nedir

Uzun süreçte süregelen evleriniz nihayet bitti ve bir an önce taşınmalıyım diye düşünebilirsiniz. Oysa evin bitmesi demek henüz her şeyin bitmiş olduğu anlamına gelmiyor. Yapı kullanım izin belgesi almadan kullanım yapılmamakta ve birçok işlemden eksik kalmaktasınız. Yapı şirketleri inşaatı tamamen bitirdikten sonra gerekli başvuruyu yapıp, İnşaatı bitirdikleri tarihi, özelliklerini gibi birçok bilgiler bildiriliyor ve gerekli belgeler çıkarılarak iş tamamen resmi hale getirilmiş oluyor. Bu yazımızda Yapı Kullanım Belgesi Nedir sorusunu aydınlatacağız.

 

Yapı Kullanım Belgesi Nedir?

 

Yapı kullanım izin belgesi alınarak birçok işlem için kapıyı aralamış oluyorsunuz. Eğer bu belge alınmaz ise hiçbir şekilde apartmana ya da binaya elektrik, su gibi ihtiyaçlar koyulmuyor ve bu gibi durumlardan mahrum kalıyorsunuz ve yararlanamıyorsunuz.

 

Emlak Kullanım İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

 

Tüm evraklar toplanıp yapı kullanım izin belgesini almak için gerekli başvurular yapılır. Daha sonrasında ise işlem için evraklar içeriye verilir ve sonuç beklenir. Artık bu izin aldıktan sonra tamamen yapınızı resmi kayıtlara bildirmiş olacak ve sorunsuz bir şekilde izinlerinizi almış olacaksınız.

 

Yapı kullanım izin belgesi alabilmek için tüm yapının tamamen bitmesi gerekiyor. İlk başlangıçta ya da yapı devam ederken böyle bir belgeye başvuru yapılamıyor ve yapının bitmesi bekleniyor. Aslında inşaat yapmanın en zor kısımlarından biri de bu gibi ayrıntıların incelenmesi ve başvuruların yapılması bir hayli zor oluyor ve zaman alabiliyor. Yapının tamamen sorunsuz yapılması sonucunda ise her şey sorunsuz bir şekilde ilerliyor ve hiçbir sorun olmadan tüm evraklar eksiksiz teslim alınmış oluyor. Sizlerde yapı alırken bu izninin olup olmadığına dikkat etmeli ve hatta bunu sormalısınız. Aksi takdirde hiçbir şeyinden yararlanamayacağınız bir yapıya oturmuş olur ve bu durum sizi çok zor duruma sokmuş olur. Sorunsuz yapılar için gerekli evrakları tamamlanmalı ve başvurular yapılmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.